Motor Arıza Lambası Neden Yanar, Nedir?

Motor arıza lambası nedir? Arabanın motorun da, yakıt sisteminde, katalitik ve egzoz sisteminde bir arıza oluştuğunda sürücüye haber vermek için turuncu renkte yanan motor arıza lambasıdır. Motor arıza lambası neden yanar ve yandığında ne yapmalıyız?

Motor arıza lambası turuncu yanıyor ise motor ve motora bağlı önemli bir yer de bir sorun olduğu anlamına gelir. Motor arıza lambası bir arıza olmadığı sürece yanmaz. Eğer araba da motor işareti yanıp sönüyor ise o zamanda ikide bir ortaya çıkıp kaybolan ve aslında çözmesi biraz da zor olan bir arıza var demektir.

BONUS: Araba arıza lambaları ne daha fazlası…

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Araba da motor arıza lambası yanıyor ise bunun bir kaç tane arıza nedeni vardır. Motor arıza lambası turuncu yanar. Bazı araç modellerinde sarı ve kırmızı da yanabilir. Arabanın motor arıza lambası neden yanar?

 1. Aracın ateşleme siteminde bir arızanın oluşması,
 2. Katalitik konverter siteminde arızanın olması,
 3. Aracın egzoz siteminde bir hasar meydana gelmesi (Partiköl vb.)
 4. Motor aksamlarında kırılma ve kopmaların olması
 5. Motora giden hava ve yakıt hortumlarının hava alması
 6. Aracın lpg sisteminde bir arızanın olması gibi durumlar da motor arıza lambası yanar.

Motor Arıza Lambası Turuncu Yanıyor Ne Yapmalıyım?

motor-ariza-lambasi-turuncu-yaniyor

Seyir halindeyken motor arıza lambası turuncu yanıyor ise mutlaka güvenli bir yerde aracı durdurmanız gerekmektedir. Araba da motor arıza lambası yanıyor ise hemen müdahale edilmesi gereken bir arızanın habercisidir. Durup dururken araba da motor arıza lambası neden yanar ya da yandığında ne yapacağınızı biliyor musunuz?

 1. Öncelikle aracınızı güvenli bir yere çekin.
 2. Motor kaputunu açın.
 3. Arabanın motorunda görünürde her hangi bir parçanın kopması ya da yakıt sızıntısının olup olmadığını kontrol edin.
 4. Bir şey bulamazsanız Motor arıza lambasının yanma sebebini öğrenmek için güvenilir ve en yakın motor tamircisine gitmelisiniz.

Motor Arıza Lambası Yanıp Sönüyor

Bir arızanın devamlı olarak değil de, arada bir ortaya çıkması tespit edilmesi en zor arıza türlerinden bir tanesidir. Araba da motor arıza lambası yanıp sönüyor ise bu arızayı çözmek için mutlaka iyi bir motor ustasına gitmelisiniz. Motor arıza lambası yanıp sönüyor olmasının bir kaç nedeni var. İşte öneriler;

 • Araç beynine giden kablo bağlantılarının kopmuş, gevşek ya da tamamen yerinden çıkmış olması,
 • Buji bağlantılarının gevşek olması,
 • Bujinin bir tanesi ya da bir kaçında arıza olması,
 • Buji kablolarının deforme olmuş olması,
 • Aracın beyninde bir arızanın olması,
 • Yakıt sistemi ve yakıt filtresinde tıkanıklık olması,
 • Yakıtta su olması,
 • Egzoz partikül sisteminde bir arıza ve tıkanıklık olması durumunda araç motor arıza lambası yanıp söner.

Araç Motor Ustası Görüşü

Motor arıza lambasının neden yandığını, arada bir yanıp söndüğünü ve turuncu yandığını açıkladık. Buna rağmen araba da motor arıza lambası neden yanar diyorsanız ve motor arıza işaretinin neden yandığını bulamadıysanız, o zaman da motor tamircisine gitmenizden başka bir çare kalmamış demektir.

UNUTMAYIN! Araç motor arıza lambası yanıyor ise bu sorun çok ciddi bir arızadır. Vakit kaybetmeden motor tamircisine gitmeniz gerekmektedir. Burada belirtilenler motor arıza lambasının neden yandığını anlatmak içindir.

Yorum yapın