Kombinin Altından Su Akması, Su Akıtıyor Çözümü

Kombi su akıtıyor sorunu evde karşılaşabileceğiniz en önemli sorunlardan bir tanesidir. Kombinin altından su geliyor olması kombi de su barının yüksek olması, eşanjör patlaması, Devir daim pompasının arızalanması, borularda kaçak olması ve genleşme tankının patlak olduğu anlamına gelmektedir. Kombinin altından su akması sonucu nelerle karşılaşacağınızı ve kombiden su geldiğini gördüğünüzde ne yapacağınızı biliyor musunuz?

Kombi su akıtması, su damlaması, altından su gelmesi ve kombinin içinden su geliyor olması sadece kombi de oluşan bir arızanın değil evde de yaşayacağınız büyük bir sorunun habercisidir. Kombinin altından su akması arızasının üstesinden gelmek için yapmanız gereken tamirci çağırmadan önce kombinin dizim içinden gelen suyun eve zarar vermemesini önlemektir. gerekli önlemleri aldıktan sonra kombinin altından su geliyor nedenlerini araştırabilir ve kombinin su akması sorununa çare bulamalısınız.

Kombinin altından neden su gelir?

Kombinin su akıtması genellikle eski olan vanaların ya da kombi tesisatının patlak olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca kombinin genleşme tankı da birkaç senede bir bozulan parça olmasından dolayı genleşme tankının arızalı olması halinde de kombiniz de su akıtması meydana gelebilir. Bunun dışında kombi su seviyesi kendi kendine yükselen ya da azalan bir durum değildir.

Yalnız kombinin su akması da genellikle su seviye seviye yani su basınç göstergesinden kaynaklanmaktadır. Bazen de çok eski olan kombilerin içerisindeki boruların paslanması ve yerinden çıkması sonucu da kombinin altından su gelebilir. Kombinin su akıtması sorunu genellikle tesisatın ve kombinin eski olmasından kaynaklanmaktadır. Kombinin altından su akması tamamen bununla ilgili de olabilmektedir.

Arızanın çözümü için: Kombi, Klima, çamaşır makinesi ve buzdolabı tamirini yapan özel tamircileri ya da kombi yetkili servisinden randevu alın.

Kombinin altından su geliyor ne yapmalıyım?

  1. Kombi bazen çok tehlikeli bir ürün olmasından dolayı öncelikle hiçbir şey yapmadan önce güvenlik önlemlerini almanız gerekmektedir. Kombinin su akıtması sonucu ve özellikle kombinin altından su geliyor olmasından kaynaklanan elektrik çarpması ya da daha ciddi sorunlara sebebiyet verebilmektedir.
  2. Bundan dolayı kombinin altından su geliyor ise ve su akıtması sonucu eviniz de daha farklı sorunların meydana gelmemesi için hızlı bir şekilde kombinin elektrik hattını kesmeniz gerekmektedir. Kombinin hemen yanında elektrik şart teli bulunmuş. Kombi şart elimi aşağı indirerek güvenlik önemlerini alabilirsiniz. Eğer kombin yanında şartel yoksa kombiye giden sigortayı kapatarak da aynı işlemi sağlayabilirsiniz. Bu eylem ile kombinin altından su akması sonucu oluşabilecek tehlikelerinde önüne geçmiş olursunuz.
  3. Evde bir kombi kullanıcısının kombinin su akıtması yani altından su gidiyormuş olmasına sorununa çare bulması pek mümkün değildir. Yalnız kombinin su akıtması sonucu evinizde bazı ciddi hasarlar meydana gelebileceğinden dolayı kombinin su akıtmasına en azından kombi tamircisi gelene kadar önlem almanız gerekmektedir.
  4. Kombinin altından su geliyor ise kombi tamircisi çağırmadan önce kombinin su seviyesini bakınız. Su seviyesi yüksekse kombinin altından kombi tahliye vanasını açarak kombinin içindeki suyu boşalta bilirsiniz. Sonrasında kombinin altından su geliyor sorununa çare bulmak içinde kombi servisini çağırmanız gerekmektedir.
  5. Eğer kombi su seviyesi normal de olmasına rağmen kombinin altından su geliyor ise kombiye giden vanaları kapattınız. Kombinin altında iki tane fazla vana olacak. Su gidiş ve geliş seviyesini kapatmak için işe yaramaktadır. Bu vanayı kapatın ve kombi tamircisi mi gelmesini bekleyin.
  6. Kombinin altından su akması problemi en çokta kombiyi salon ya da mutfakta kullananlar için büyük bir problem haline gelmektedir. Çünkü Kombinin su akıtması sonucu evinizdeki Parkeler zarar görüyor ise servis çağırmadan önce mutlaka kombinin altından akan suyun altına birleyen ya da tepsi koyup suyun evinize zarar vermemesini sağlayabilirsiniz. Kombiden akan su damlama şeklinde değil de duvardan geliyor ise o zaman da kalın bir havlu duvarın bitiş noktasına koyarak parkelere suyun gelmemesini sağlayabilirsiniz.

Kombinin su akıtmasının nedenleri

Kombi su akıtıyor
Kombi su akıtıyor

Kombinin içinden su akması çok önemli arızalardan biri olmasından dolayı kombi tamircisine çağırmadan önce güvenlik önlemlerinizi almanız söz konusudur. İşte kombinin altından su gelme nedenleri;

Kombinin altından su akması

Kombinin altından su akması ve damlaması olması suyun tamamen neresinden geldiğine göre değişmektedir. Eğer kombinin altından su geliyor ise ve su akmasının nereden geldiğini göremiyorsanız muhtemelen kombinin iç tarafında olan parçalardan gelmektedir.

Eğer kombinin içinden su damlıyor ise bunu kendiniz tamir edemezsiniz. Çünkü kombinin içinden gelen suyu tespit etmek için kombiyi tamamen sökmeniz gerekmektedir. Bu arıza ile ilgili kombi servisini arayıp kombi su akıtması konusunda yardımda bulunmasını isteyebilirsiniz.

Kombinin su seviyesi yükselip su damlatıyor

Kombi de oluşan bazı arızalardan dolayı kombi su seviyesi yükselebilir. Kombi su seviyesi durmadan yükseliyor ise ve bu yükselmeden dolayı kombinin altından su damlıyor ise kombi tahliye vanasından kombi içindeki fazla suyu tahliye edebilirsiniz.

Kombi su seviyesini normal derece getirdikten sonra kombi su basıncını aralıklarla kontrol ediniz. Kombi su seviyesi yükselirse kombinin altından su akmaya başlar. Kombi su akması sonucu evinize ciddi bir zarar gelmemesi için mutlaka kombi seviyesini takip edip kombi tamircisi çağırmadan önce de yükselen seviyeyi boşaltma vanasından yani tahliye vanasından tahliye etmelisiniz.

Kombi tahliyesinden su damlıyor

Kombin tahliyesinden su akıyor olması kombin içerisinde yüksek bardak su olduğu anlamına gelmektedir. Bazen de tahliye vanasının bozuk olmasından da kombinin altından su akabilir. Kombinin altından su akıyor ise ve bu gelen su tahliye vanasından geliyor ise tahliye vanasının açık olup olmadığına bakınız.

Açık olan tahliye vanası su damlatır. Eğer tahliye vanası kapalıysa ve yine de su akıyor ise kombinin su seviye göstergesinin normal değerde olup olmadığına bakınız. Kombi su seviyesi yüksek değilse o zaman da kombi tahliye vanası arızalı demektir. Kombi servisini çağırıp tahliye vanasının değiştirilmesi gerekmektedir.

Dilerseniz vanayı biraz daha sıkarak kombinin altından su akması problemine çözüm bulabilirsiniz.

Kombi peteklerden su damlatıyor

Uzun yıllardır eski tesisatlar ile petek kullanıyorsanız bu peteklerin bazen oksitlenme Yaparak su sızmasına neden olabilmektedir. Bu durum için tesisatçı çağırmanız gerekmektedir. Kombi peteklerinden akan suyun evinize zarar vermemesi için peteklerin içindeki suyun boşaltarak su akmasını engelleyebilirsiniz.

Kombi vanasından su damlıyor

Kombiye giden ve kombiden çıkan suyun kontrol edilebilmesi için iki tane bana yerleştirilmektedir. Bu vanalar zaman içerisinde bozularak su Kaçaklarına sebep olabilmektedir. Kombinin su akıtması ve kombinin altından su gelmesi sorunu kombi vanasından da kaynaklı olabilir.

Bu sorunu siz kendiniz tamir edemezsiniz. İşte bundan dolayı kombi tamiri için arayıp vana değişikliğini yapmalısınız.

Kombi borularından su damlıyor

Kombinin altından su akması sorunun başlıca nedenlerinden biri de kombi borularından su gelmesidir. Kombinin altından su akması sorunun başlıca nedenlerinden biri de kombi borularından su gelmesidir. Kombi borularının birleşme yerinden bazen su akması meydana gelebilir.

Bu durum tesisatınızı yapan kişinin boruları birbirine kaynatırken yanlış ve hatalı işçilikten kaynaklanmaktadır. Bazen de tesisatın çok eski olmasından da kaynaklanabilir. Kombinin altından su geliyor sorunu su borularından kaynaklanıyor ise eklem yerlerinin tamir edilmesi gerekmektedir. Eğer kombi borularının da çatlak varsa o zaman da boruların tamamen değiştirilmesi gerekir. Bu durumda bir tesisatçı ile çalışmanız daha mantıklı olacaktır.

Kombinin içinden su geliyor

Kombinin içinden gelen suyun nereden geldiğini bulmak yani su kaçağını bulmak oldukça zor bir işlemdir. Kombinin içinden su geliyor olması da içerisinde bir sürü arızanın meydana gelebileceğini ve detaylı bakılması gereken arızalardandır.

Kombinin içinden su geliyor ise öncelikle elektrik şartelini kapatın ve suyun nereden geldiğini bulmak için kombiye dikkatlice bakın. Çok dikkat etmenizi rağmen kombinin su akıtmasının nedenlerini bulamadıysanız kombi tamircisi ile çalışmanızı öneriyoruz.

Kombinin su akıtması tehlikeli mi?

Kombinin su akıtması tehlikeli bir kombi arızasıdır. Kombiden akan su kombinin içerisinden geliyorsa her an küçük çaplı elektrik patlaması, ana kart patlaması, kıvılcım çıkarma ve elektrik çarpması gibi olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ayrıca; Kombiden akan su eğer kombinin içinden değil de, kombinin tamamen dışından geliyorsa parkelere ve evdeki eşyalarınıza zarar gelmesinin dışında her hangi bir tehlikesi yoktur.

Sonuç

Kombi su akıtıyor ve kombinin altından damlıyor, kombinin altından su akması ya da su geliyor arızasına çözüm bulamadınız mı? O halde sitemizin yorum bölümünden yardım almaya ne dersin? Yorumunuzu ilgili alana yazarak teknisyen arkadaşlarımızdan bilgi alabilirsin.

Yorum yapın