Kombi Petek İşareti Yanıp Sönüyor

Kombi de petek işareti yanıp sönüyor arızası yaşayanlar için hazırlamış olduğumuz bu yazımıza peke simgesi ile ilgili tüm detayları ve arıza bilgisine ulaşacaksınız. Kombi petek işareti yanıyor sönüyor anlamı; Kombinin ayarlanan yani istenen sıcaklığa geldiğini ve kombinin bekleme moduna alındığını göstermektedir.

Kombi de petek işaretinin yanıp sönüyor olması her hangi bir kombi arızası değildir. Böyle bir durumda her hangi bir kombi tamircisi ve kombi servisi ile görüşmenize gerek yok. Aynı zaman da kombi tamirinden anlatan beyaz eşya servisi ve teknisyenlerden de yardım istemenize gerek yoktur.

Şimdi gelin kombi petek işareti neden yanıp söner arızasını tüm detaylarıyla öğrenelim.

Kombi de Petek İşareti Neden Yanıp Söner?

Bildiğiniz üzere kombinin kontrol paneli üzerinden peteklere ve musluklara giden suyun sıcaklığını ayarlayabiliyorsunuz. Pekiyi petek ve kombi de her hangi bir arıza olmamasına rağmen petek işaretinin neden bazen yanıp söndüğüne anlam veremiyor olabilirsiniz. Kombi de petek işareti yanıp sönüyor olmasının anlamı nedir ve petek işareti neden yanıp söner detaylı açıklayalım.

Kombinin petek sıcaklığını kombi üzerinden 50 dereceye ayarladığınızı düşünelim. Peteklere giden suyun sıcaklığı 55 – 60 dereceye ulaştığında kombi de petek işareti yanıp sönmeye başlar. Kombi petek simgesi yanıp sönüyor olması kombinin dinlenme yani bekleme moduna girdiği anlamına gelmektedir.

Bulunduğunuz ortam sıcaklığı yani peteklerdeki su sıcaklığı 50 derecenin altına indiğinde petek ışığı sabit yanmaya başlar ve peteklere yeniden sıcak su girişi sağlanır. Bir müddet sonra ortam yeniden ısındığında kombi petek işareti yanıp sönüyor olduğunu görürsünüz. Bu döngü hep bu şekilde kombi ve petekler açık olduğu sürece devam eder. Yani kombi petek işareti yanıp sönüyor olmasının altındaki neden kalkmadığı sürece işaret yanıp söner.

Petek Simgesi Yanıp Sönme Arızası Yaşayan Kombi Markaları

Kombi de petek işareti yanıp sönüyor olması her hangi bir arıza belirtisi olmadığı için bu durum birçok kombi markasında görülebilir. İşte kombi de petek simgesinin yanıp söndüğü bazı kombi markaları ve petek işaretleri;

  • Vaillant petek ışığı yanıp sönüyor olması arıza belirtisi değildir.
  • Baymak kombi de petek işareti yanıp sönüyor olması kombinin istenilen sıcaklığa geldiğini ifade eder.
  • Bosch kombi petek işaret ışığı yanıp sönüyor ise kombinin dinlenme moduna alındığı anlamına gelir.
  • Eca kombi petek ışığı durmadan yanıp sönüyor ise kombinin bekleme modunda olduğunu anlayabilirsiniz.
  • Ariston kombi petek ışığı yanıp sönüyor ise kombi sorun yok birazdan petekler yeniden açılacak anlamına gelmektedir.
  • Demirdöküm kombi petek işareti yanıp sönüyor olması kombinin istenen sıcaklığa geldiğini anlatır.
  • Arçelik kombi petek ışığının yanıp söndüğünü gördüğünüz de kombi kapatmayın. Kombi de arıza yok ve her şey normal anlamına gelir.

Sonuç

Kombi petek işareti yanıp sönüyor, petek simgesinin yanma nedenleri petek işaretinin neden yandığı ve bir arıza belirtisi olup olmadığını anlattık. Burada ki konumuzdan istifade edebilir ve bütün kombi markaların da kombi petek işareti yanıp sönüyor olmasının nedenlerine bakabilirsiniz.

Yorum yapın