Fırının Altı pişirmiyor | 6 Çözüm Önerisi

Fırına bir yiyecek attığınızda altı ve üstü olmak üzere her tarafı eşit oranda pişirmesi gerekmektedir. Fırının altı pişirmiyor Üstü pişiriyor ise bir arıza var demektir. Fırının altı soğutmuyor yani fırının alt kısmı ısınmıyor arızası ile fırının altı pişirmiyor arızası tamamen aynıdır.

Eğer sizde fırının üstü pişiriyor altı pişirmiyor diyorsanız muhtemelen bir rezistans arızası ile karşı karşıyasınız demektir. Bu arızanın çözümü için eğer eliniz biraz yatkın ise fırının altındaki bulunan reis dansı değiştirerek çözüm bulabilir ya da fırın tamircisi ile iletişime geçerek fırının tamir edilmesini isteyebilirsiniz.

fırının altı pişirmiyor yani fırını alt kısmı ısıtmıyor arızası ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Fırının üstü pişiriyor altı pişirmiyor

Fırının üstü pişiriyor altı pişirmiyor problemi sıklıkla yaşanan fırın arızalarından biridir. Fırının altı pişirmiyor olması fırında bir sıcaklık arızası olduğu anlamına gelmektedir. Bu sorun bazen fırında bulunan komitatör parçasından, kabloların erimiş olmasından, rezistans arızasından ya da farklı bir sorundan kaynaklanan bilmektedir.

Fırının altı pişirmiyor arızasının çözümü için kendiniz arızayı bulup tamire edebilir ya da fırın tamircisinden destek almanız gerekebilir.

Fırının altı ısınmıyor

Bildiğiniz üzere bazı fırınlarda bir bazen de beş taneye kadar rezistans kullanan fırınlar vardır. Eğer son teknoloji olan ankastre fırın kullanıyorsanız ve fırın altı sunmuyor ise rezistans arızası ya da komitetör arızası ile karşı karşıyasınız demektir.

Fırının altının ısınmıyor olması fırının altında bulunan rezistansın ısınmaması ya da yeterli sıcaklığa gelmediği anlaşılmaktadır. Problemin çözümü için alt rezistans değişimi, komitatör değişimi ya da farklı bir yerde arıza varsa giderilmesi gerekmektedir.

Fırının altı neden ısınmaz?

fırını açtığınızda açmış olduğunuz ayara göre fırının altında, üstünde, yan tarafında ya da en arkada bulunan pervanenin etrafındaki rezistans çalışıp ısınmaya başlar. Fırının altı sunsun ayarını açmanıza rağmen fırının alt ısınmıyor ise fırının alt kısımdaki rezistans çalışmıyor demektir. Bunun bir çok arıza nedeni vardır. Fırının altı ısınmıyor olması sadece rezistans arızası olduğunu Anlamına gelmemektedir.

Bu sorun bazen komitatörden de kaynaklansa da fırının altındaki rezistansa giden kablolarından kopmuş ve yanlış ihtimali de oldukça yüksektir. Anlamına gelmemektedir. Bu sorun bazen komitatörden de kaynaklansa da fırının altındaki rezistansa giden kablolarından kopmuş ve yanlış ihtimali de oldukça yüksektir.

Fırının altı pişirmiyor ne yapmalıyım?

  1. fırının altı pişirmiyor arızasını çözümüne geçmeden önce fırın arızasının bulunması, tamir edilmesi ve yedi parçanın montaj edilmesi aşamasında elektrik çarpmalarının önüne geçmeniz için mutlaka fişi çekmeli ve kontrol etmelisiniz. Tahmin edeceğiniz fırının elektriği bağlı olmadığından emin olunduktan sonra fırını tamir etme aşamasına geçebilirsiniz.
  2. Fırının altı ısınmıyor arızası genellikle rezistans patlamasından ve rezidansın inç kısmının şase yapmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda yeni bir rezistans alarak fırına montaj edilmesi gerekir.
  3. Fırının alt rezistansında bağlı bulunan elektrik kablolarının kopması, şase yapması ya da sıcaklıktan dolayı tamamen kopması sonucu fırının alt ısınmaz. Fırının altı pişirmiyor sadece üstü pişiriyor arızası kablo kopmasından da kaynaklanabilirmektedir.
  4. Fırının çeşitli yerlerinde bulunan rezistans, fan ve aydınlatma lambalarına komitatör denilen parça enerji gönderin. Komitatör yanması sonucu da fırının altı ısınmaz yani alt rezistansı sunmaz. Bu nedenle komitetör değişimi yapmanız gerekmektedir. Komitatör tamir edilen bir parça değildir.
  5. Fırın rezistanslarının tamamı birbirine paralel kablolar ile bağlanan elektrik kablolarına sahiptir. Mesela fırının üst rezistansı arızalı ise fırının altına da elektrik gönderimi sağlanamaz. Bu durumda fırının altı ısınmıyor olması fırının adı rezistans arızasına değilde üst rezistansın arıza da olmasından da kaynaklanabilmektedir. Öncelikle fırının altı ısınması için yani fırının alt rezistans arızasının çözülebilmesi için öncelikle fırının üst rezistansının değişimi yapılması gerekmektedir.
  6. Fırının fanı da bozuksa paranın altı sunmaya bilir. Çünkü bazı fırın modellerinde fırının alt rezistansına giden elektrik kabloları fırının fanlarından gittiğini görmekteyiz. Fırının fanı çalışmazsa fırının altıda ısınmaz. Bu durum sadece bazı modellerde geçerlidir.

Yorum yapın