Fırın Safe Uyarısı ve Safe Hatasının Çözümü

Fırın safe uyarısı ve fırının ekranın da safe hatasını gördüğünüz de hiç endişelenmeden fırın tamircisi çağırmadan bu hatayı kendiniz de çözebilirsiniz. Safe hatası genellikle Bosch, Siemens ve Profilo fırın ekranın da daha çok görülmektedir. Peki Fırın safe hatası ne demek; Fırın ekranında safe yazmasının nedeni fırının çocuk kilidinin aktif olduğu anlamına gelmektedir.

Fırında meydana gelen Safe hatasından nasıl kurtulurum ve bu uyarı yazısını nasıl silebilirim diyorsanız, kullandığınız fırın marka ve modeline göre fırın safe çocuk kilidini nasıl kaldıracağınızı anlatacağız.

Safe Ne Demek?

Safenin kelime anlamı “Güvenlik’tir”. Safe uyarısı bu sorunu hangi üründe aldığınıza göre kelime anlamı değişebilmektedir.

Fırın Da Safe Uyarısı Neden Çıkar?

Fırın safe uyarısı ve safe hatası çocuk kilidinin aktif olduğu anlamına gelmektedir. Fırını çocuk kilidine aldıysanız ya da bilmeden çocuk kilidini aktif ettiyseniz fırında safe hatasını görürsünüz. Fırın Safe yazısını çözmeden fırını çalıştıramaz, ayarlarını değiştiremez, kapatamaz, fırın sıcaklı ayarını kontrol edemez ve fırın tuşlarını kullanamazsınız.

Bu arıza için fırın servisi ve beyaz eşya servisi çağırmanıza gerek yok. Fırın safe yazısı çözümü için aşağıda yer alan çözüm yollarını inceleyebilirsiniz.

Fırın Safe Hatasının Çözümü

Fırın safe uyarısının fırının çocuk kilidinin aktif olmasından dolayı çıktığını belirtmiştik. Yani fırını çocuk kilidine aldıysanız fırının ekranında safe yazar. Fırın safe uyarısı ve hata çözümü fırın marka ve modeline göre değişmektedir. Her fırının kullanım koşulları ve fırını çocuk kilidinden çıkarmak için basılacak düğmeler farklılık göstermektedir. İşte bu nedenle fırın safe yazısı ve fırın safe uyarısı ile karşılaştığınız da hangi marka fırını kullanıyorsanız o markanın safe yazısı uyarı kaldırma ve çözüm yollarını bulmalısınız.

İşte markasına göre fırın safe kilidi nasıl çözülür ve safe hatasının çözümleri;

Bosch Fırın Safe Kilidi Çözümü

Bosch fırın ekranında safe yazıyor ve fırını açamıyorsanız Bosch fırın safe kilidini açmanız gerekmektedir. Bosch fırın ekranın hemen sol tarafında “saat simgesi” ve “Kilit işareti” yer alır. Birçok fırında ikisi tek tuş olarak görülmektedir. Bosch fırın safe kilidini kaldırmak için;

Fırının > Kilit İşareti ya da > Saat işaretine 5 saniye basılı tutun.

Ekranda SAFE uyarısı gidecek ve fırın saati açılması gerekir. Örnek: 17:45 gibi.

Ayrıca Fırın ekranında Saatin hemen yanında sıcaklık göstergesi yani >Termostat işareti görünmesi gerekir.

Eğer Bosch fırın safe kilidini doğru bir şekilde çözdüyseniz fırını kullanmaya başlayabilirsiniz. Fırını çalıştırdıktan sonra çocukların fırına dokunmasını istemiyorsanız fırın çalışırken > Kilit düğmesine basarak fırını yenide SAFE yani GÜVENLİK moduna alabilirsiniz.

Siemens Fırın Safe Kilit Hatası Çözümü

Siemens fırın safe kilidini çözmek Bosch fırınlara göre biraz daha karmaşık olabilir. Çünkü Siemens fırınların ekranın da ve ekran etrafındaki düğmelerin sayısı biraz daha fazladır. Fırın safe yazısı ve fırın safe uyarısı ile benzer özellikler de olan Siemens fırın safe uyarısının çözümü için;

  1. Yöntem: Siemens fırın ekranın da Safe uyarısı ile karşılaştığınız da hatanın çözümü için fırının üzerinde yer alan > Kilit işaretine 5 saniye süreyle parmağınızı basılı tutarak safe kilidini kaldırabilirsiniz.
  2. Yöntem: Siemens fırın ekranının alt kısmında 4 ya da 6 tane tuş bulunur. Bu tuşların 1 ya da 2 tanesi birbirine çizgi ile bağlanmış ve çizginin tam ortasında kilit işareti vardır. Bu her iki tuşa aynı anda 5 saniye süreyle basarsanız safe çözük kilidini kaldırmış olacaksınız.
  3. Yöntem: Fırının üzerinde saat simgesi ve kilit simgesi olan bir tuş göreceksiniz. Siemens fırın safe kilidini çözmek için bu tuşa 5 saniye parmağınızı basılı tutun. Bu saye de fırın ekranında safe yazısı gidecek ve fırın saati görünecektir. Bu aşama da fırını istediğiniz ayara getirerek çalıştırabilirsiniz.

Profilo Fırın Safe Uyarı Çözümü

Profilo fırınlar da son derece güvenlik seviyesi yüksek olan fırınlardan biridir. Yüksek güvenlik olan fırınların tamamında safe güvenlik uyarısı yani çocuk kilidi yer alır. Bu hatanın çözümü ve Profilo fırın da safe çocuk güvenlik kilidini kaldırmak ve sonrasında fırını çalıştırmanız için aşağıda yer alan safe kilidi nasıl kaldırılır ve arıza çözümlerini yapmanız gerekir. Profilo fırın safe uyarısını kaldırmak için;

Profilo ekranının altında, sağında ve solunda çeşitli tuşlar bulunur. Bu tuşların bir tanesi ya da çizgi işaretleri ile belirtilen kilit ya da çocuk işareti yer alır. Fırın safe uyarısını kaldırmak için bu belirtilen tuşa 5 saniye parmağınızı basıp kaldırmayın. Bu sayede fırın ekranında hiç gitmeden safe uyarı silinmiş olacak. Artık Profilo fırını dilediğiniz sıcaklık ayarında çalıştırabilir ve istediğiniz ayar da kullanabilirsiniz.

Fırın safe çocuk kilidi kalkmıyor ne yapacağım?

Fırın ekranında safe yazıyorsa bunun çözümü için fırının çocuk kilidini pasif yani kilidi kaldırmanız gerekir. Eğer fırın çocuk kilidini kaldırmazsanız fırın üst güvenlik ünlemlerini devre dışı bırakmaz ve safe uyarısı vermeye devam edecektir. Bizler Bosch, Siemens ve Profilo fırınlar için safe çocuk kilidinin nasıl kaldırılacağını anlattık.

Belirtilen markaların dışında farklı bir fırın markası kullanıyorsanız o zaman da fırının kullanma klavuzuna göz atabilir, internet üzerinden fırın kullanımı ile ilgili detaylı araştırabilir ya da son olarak fırın marka modelini yorum kısmına yazarak teknisyen arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz. Yorum kısmına yazacağınız yazılar aşağıda yazıldığı gibi olabilir. Fırın safe uyarısı ve yazısı için örnek vermek gerekirse;

  1. Örnek: Merhabalar. Bosch fırın da safe yazısı çıkıyor ne yapabilirim.
  2. Örnek 2: Siemens fırın safe uyarısı yaşıyorum. Yardımcı olur musunuz?

Yorum yapın