Fırın İşaretleri Anlamları – Tüm Markaların Fırın Sembolleri

Bildiğiniz üzere fırınların üzerinde fırın simgeleri yani fırın işaretleri yer alır. Fakat bu fırın işaretlerinin ne anlama geldiğini fırının üzerinde yazmak. İşte bu nedenle fırın işaretleri anlamları ile fırın sembolleri anlamını burada belirttik.

Fırın tuşları anlamları ile fırını daha kolay çalıştıracak ve en azından yanlış bir fırın fonksiyonunu kullanmak zorunda kalmayacaksınız. Fırın göstergelerinin anlamını buradan öğrenip ezberlemeniz bir sonraki fırın kullanımınızı daha da kolaylaştıracaktır.

Fırın arızaları için beyaz eşya servisi ile fırın servisi sayfalarımızda yardım alabilirsiniz.

Fırın Sembolleri Ve Anlamları – Tüm Fonksiyonlar

Fırın işaretleri anlamı, fırın sembollerinin ne anlama geldiği ve fırın fonksiyon anlamlarını burada belirttik. Kullandığınız fırının üzerindeki sembollerin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, burada yer alan fırın sembol anlamlarına göz atabilirsiniz. Ayrıca her marka fırının simgeleri az bir şey bile olsa farklılık gösterse de genellikle simgeler birbirine benzemektedir. Çok az farklılıkları olsa da fırın işaretleri ile anlamları genellikle aynıdır.

İşte fırınların üzerinde yer alan fırın işaretleri, sembolleri, fonksiyonları ve anlamları:

Bu içerikte: Lamba+fan – Turbo – Fan+Alt rezistans – Alt+Üst ısıtıcı – Fan+Alt ve Üst ısıtıcı – Fan+Üst ısıtıcı – Izgara – Izgara+fan – Izgara+fan+ışık – Kilit+çocuk kilidi – Çocuk kilidini aktif etme+pasif etme – fırın otomatik modu+yarı otomatik mod – Fırın alarm+alarm göstergesi gibi işaretlerin anlamları verilmektedir.

Fırın Program Seçme Düğmesi

Fırın program seçme seçici düğmesi

Fırın işaretleri anlamlarının ilki fırın program seçici düğmesidir. Fırın program seçme seçici düğmesi ile fırının fonksiyon ayarlamasını yapabiliyorsunuz. Bu ayar düğmesi ile fırını çalıştırma, kapatma, alt üst rezistans seçimi, ızgara, ışık ve fanı açabilirsiniz.

Fırın Termostat Düğmesi

Firin termostat ayar dugmesi

Fırın Fırın termostat düğmesi ile fırın sıcaklığını yani fırının sıcaklık derecesini ayarlayabilirsiniz. Fırını kaç derece de çalıştırmak isterseniz fırın sıcak ayarlama düğmesini o sıcaklığa getirmeniz yeterli. Örnek: 180 derece – 220 derece gibi.

Fırın Zaman Ayarlama Düğmesi

Firin zaman ayar dugmesi

Fırınlar da olmazsa olmazlardan biri de fırın zaman ayarlama düğmesidir. Fırın zaman ayarlama düğmesi ile fırını kaç dakika çalıştıracağınızı belirlemeye yarar. Fırındaki yemeğinizi unutmamak ve bir süre sonra fırının kendiliğinden kapanmasını istiyorsanız, fırın zaman ayar düğmesi ve zaman ayarlama fonksiyonu tam size göre.

Fırın Lamba (Işık) İşareti

firin lamba isareti

Fırın işaretleri anlamlarının bir diğeri de, fırın lamba işaretidir. Fırın lamba işareti fırının ışığını açmaya yarar. Fırın ışık simgesini açtığınız da fırın ışığı yani fırın lambası yanar. Bu sayede fırının içerisindeki yiyeceklerin pişip pişmediğini anlayabilirsiniz.

Fırın Alt Rezistans Göstergesi

firin alt isitici isareti

Fırın gösterge ve anlamlarından biri de fırın alt rezistans işaretidir. Fırın alt ısıtıcı işaretinde fırını çalıştırırsanız, fırının sadece altı ısınır. Her ne kadar sıcaklı fırının her tarafına dağılsa da, yüksek sıcaklık bir tek altta olur.

Fırın Üst Rezistans (Isıtıcı) İşareti

firin ust rezistans fonksiyonu

Fırın işaretleri, anlamları ve gösterge anlamlarından biri de fırın üst rezistans simgesidir. Bu simge ile sadece fırının üst kısmını ısıtmış olursunuz.

Fırın Alt Üst Rezistans İşareti

Firin alt ust rezistans isareti

Fırın alt üst pişirme işareti fırınlar da sıklıkla kullanılan ayar düğmelerinden bir tanesidir. Fırına koyduğunuz yemeğin her tarafının eşit pişmesini istiyorsanız, mutlaka fırın alt rezistans ile üst rezistansın aynı anda çalıştığı ayarda açmalısınız.

Fırın Işık, Fan Alt Ve Üst Rezistans İşareti

Fan isik alt ve ust rezistans isareti

Kullandığınız fırının fanı varsa ve fırındaki yiyeceğin her tarafının pişmesini istiyorsanız, mutlaka bu işareti seçmelisiniz. Fırın işaretleri ve fonksiyonları arasında en sık kullanılan ayar fırın ışık, fan, alt ve üst ısıtıcı ayarıdır.

Fırın Buz Çözme Simgesi

Firin buz cozme isareti

Fırın sembolleri arasında belki de en merak edilen işaretlerden biri de fırın buz çözme simgedir. Bu simge ile buzlu yiyeceklerinizi sadece fırının rüzgarı ile kısa sürede sağlıklı bir şekilde çözdürebilirsiniz. Fırın işaretleri anlamları arasında pek kullanılmayan bu özellik bazı fırınlar da bulunur.

Fırın Izgara İşareti ve Anlamı

firin izgara fonksiyon isareti

Fırın ızgara simgesi ile fırına koyduğunuz et, tavuk ve balık gibi pişmesi zor yiyecekleri pişirebilirsiniz. Fırın ızgara işareti sadece çok fonksiyonlu fırınlar da bulunur. Ayrıca fırın simge anlamları arasında merak edilen simge türlerinden biridir.

Fırın Fan İle Izgara İşareti

firin fan ile izgara isareti

Fanlı fırın modellerin de ızgara ayarlama işareti varsa, fırın faz ve ızgara ayarı da bulunur. Izgara işaretini faz ile birlikte kullanırsanız sıcaklığı eşit derece de dağıtır ve pişirmesine katkıda bulunursunuz.

Fırın Büyük Izgara İşareti

Firin buyuk izgara simgesi

Fırın büyük ızgara simgesi ile pişmesi güç olan yani kolay, kolay pişmeyen etleri pişirmeye yarar. Fırın büyük ızgara işareti yüksek sıcaklık ile çalıştığından dolayı çalışma esnasında kapağını açmayın. Bu ayar biraz tehlikeli olabileceğinden dolayı kullanılması durumunda biraz daha dikkat etmelisiniz.

Fırın Auto (Otomatik) Fonksiyonu Ve Anlamı

firin auto isareti

Özellikle ekranı olan fırınlar da auto yani otomatik simgesini çok fazla görürüz. Bu nedenle fırın işaretleri anlamları içeriğimizde de yer verdik.

Otomatik pişirme durumu
• Yanıyor: Otomatik veya yarı otomatik pişirme aktif.
• Yanıp sönüyor: Otomatik pişirme bitti.
• Yanmıyor: Otomatik pişirme aktif değil.

Fırın El İşareti Anlamı

firin el isareti anlami

Ekranlı fırınlar da fırın el işareti simgesi bulunur. Fırın işaretleri anlamlarında bu simge de yer almaktadır. Anlamı ve detayları için aşağıya bakınız.

Manuel pişirme durumu
• Yanıyor: Manuel pişirme konumu.
• Yanmıyor: Otomatik pişirme konumu. ( AUTO ikonu yanar)

Fırın Kilit (Çocuk Kilidi) İşareti

firin kilit ve cocuk kilidi isareti

Fırın çocuk kilidi ve fırın kilit simgesi birçok fırında bulunur. Fırın kilit simgesi bazen de safe olarak ta geçebilir. Safe nedir fırında safe işareti yani kilit işareti çıkıyor ise anlamına buradan bakabilirsiniz. Fırın işaretleri anlamlarında en çok aranan simgelerden biridir.

Çocuk kilidi durumu
• Yanıyor: Çocuk kilidi aktif.
• Yanmıyor: Çocuk kilidi aktif değil.

Fırın Kum Saati Bekleme simgesi ve Anlamı

firin kum saati bekleme isareti

Fırın kum saati simgesi de sadece ekranlı fırında görülür. Bunun ne anlama geldiğini öğrenmek için fırın işaretleri anlamları ile diğer anlamlarına bakmalısınız. Ayrıca aşağıda kum saati işaretinin anlamına da yer verdik.

Alarm durumu göstergesi
• Yanıyor: Alarm aktif.
• Yanıp sönüyor: Alarm ayarı aktif, veya tuşu kullanılarak ayar yapılabilir veya alarm süresi doldu.
• Yanmıyor: Alarm aktif değil.

Fırın Sağa Ok Simgesinin Anlamı

firin saga ok isareti

Yarı otomatik pişirme ayar modu göstergesi
• Yanıp sönüyor: Pişirme süresi ayarı aktif, veya tuşu kullanılarak ayar yapılabilir.

Fırın Ok İşareti

firin otomatik modeu isareti ve anlami

Tam otomatik pişirme ayar modu göstergesi
• Yanıp sönüyor: Pişirme bitim zamanı ayarı aktif, veya tuşu
kullanılarak ayar yapılabilir.

Fırın Yemek İşaretinin Anlamı

firin yemek isareti

Fırın durumu
• Yanıyor: Fırın saati rölesinin kontağı kapalı.
• Yanmıyor: Fırın saati rölesinin kontağı açık.

Fırın Markalarına Göre Fırın Simgeleri Ve Anlamları

Arçelik Fırın İşaretleri ve Anlamları

Arçelik fırın işaretleri anlamları ve simgelerin ne anlama geldiğini öğrenmek için, Arçelik fırın kullanma klavuzundan bir örneği fırın işaretleri anlamları sayfamızda yayımlıyoruz.

arcelik firin calisma fonksiyonlari isaretleri ve anlamlari

Beko Fırın İşaretleri, Simgeleri ve Anlamları

Beko fırın işaretleri, simgelerin anlamları ve fırın fonksiyonlarına aşağıda yer alan Beko fırın kullanma klavuzundan öğrenebilirsiniz.

Beko firin isaretleri anlamlari

Bosch Fırın İşaretleri İle Anlamları

Bosch fırın fonksiyonları, fırın işareti anlamları ile Bosch fırın kullanma klavuzundan aldığımız bu örnek ile, Bosch fırın işaretlerine ulaşabilirsiniz.

Bosch firin isaretleri anlamlari

Siemens Fırın İşaretleri Ve Anlamları

Siemens fırın fonksiyon ve işaretlerini anlamları burada verilmiştir. Siemens fırın kullanma klavuzundan alınan bu görüntü ile Siemens fırın işaretleri anlamlarına ulaşabilirsiniz.

siemens firin isaretleri anlamlari

Profilo Fırın İşaretleri

Profilo fırın işaretleri anlamları ile Profilo marka fırının üzerinde bulunan simgelerin anlamlarına ulaşabilirsiniz. Profilo fırın kullanma kalvuzundan alınmıştır.

Profilo firin isaretleri anlamlari

Vestel Fırın İşaretleri ile Anlamı

Vestel fırın işaretleri anlamları ile vestel marka fırının bütün modelleri için geçerli olan bu simgelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Vestel fırın işaretleri simgeleri tamamen estek fırın kullanma klavuzundan alınmıştırç

vestel firin isaretleri anlamlari

Simfer Fırın İşaretleri Anlamları

Simfer fırınlar da kullanılan simgeler de diğer ekranlı fırınlardan farklı yoktur. Simfer fırın işaretleri anlamları, fonksiyonları ve tuşların ne anlama geldiğini öğrenmek için simfer fırın kullanma klavuzuna bakabilirsiniz.

simfer firin isaretleri anlamlari

Kumtel Fırın İşaretleri İle Anlamları

Kumtel fırın işaretlerin anlamlarına aşağıda yer alan kumtel fırın simgelerine bakabilirsiniz. Kumtel fırınlar genellikle ekranı olmayan ve fonksiyonu az sayıda olmasından dolayı pek zorlanacağınızı düşünmüyoruz.

Kumtel ekranlı fırınların kullanma klavuzunda ulaşmamız halinde burada detayları ile paylaşacağız.

kumtel firin isaretleri anlamlari

Fırın İşaretlerinin Anlamlarını Bulamıyorum. Ne Yapmalıyım?

Bizler elimizden geldiğince piyasada olan bütün fırınların simge, fonksiyon ve fırın işaretleri ile anlamını burada yer vermeye çalıştık. Ayrıca Arçelik, Beko, Bosch, Siemens, Profilo, Vestel, Simfer ve Kumtel gibi fırınlarında kulanma klavuzlarından verdiğimiz örnekler ile fırın simgeleri ile anlamlarına yer verdik.

Yine de benim kullandığım fırının simgesi ve markası burada değil diyorsanız lütfen YORUM BÖLÜMÜNE YAZIN. Elimizde geldiğince size en kısa süre yanıt verip yardımcı olmaya çalışacağız.

“Fırın İşaretleri Anlamları – Tüm Markaların Fırın Sembolleri” üzerine 3 yorum

  1. Hoover marka fırınımda buluta yada keke benzer işaret var klavuzda yazmıyo ne işe yaradıgını anlamadım hot3051w1model

    Yanıtla
    • Bu fırın simgesi genellikle browni keklerin yapımı için kullanılır. Dilerseniz Hoover fırın kullanma klavuzu ya da yetkili Hoover servislerine sorabilirsiniz.

      Yanıtla

Yorum yapın