Fırın Çalışmıyor, Fırın Çalışıyor Ama Isıtmıyor

Fırın çalışmıyor ya da fırın çalışıyor ama ısıtmıyor arızasının sebebi; fırın komutatör arızası, rezistans arızası, sigorta patlaması, kablo grubunun yanması, fırın ana kart arızası ya da fırının Termostat arızasından kaynaklanmaktadır.

Kullanmış olduğunuz ev tipi fırın çalışmıyorsa ya da çalışıyor, ışıkları yanıyor, fan çalışıyor ama ısıtmıyor ise yukarıda bahsetmiş olduğumuz arıza nedenlerinden bir tanesi oluşmuş olabilir. Bütün bu tür durumlarda fırın tamircisi, fırın servisi ya da en yakın beyaz eşya servisi ile çalışıp fırın arızasına çözüm bulabilirsiniz.

Fırın çalışmıyor ne yapmalıyım?

Fırının başlatma düğmesine bastığınızda fırın çalışmıyor, ışıkları yanmıyor ve hep fırında herhangi bir hareket yoksa fırında oluşabilecek arızaları size anlatmak istiyoruz. Burada belirtilen arızaların tamamı fırın servisi tarafından yapılması gerekmektedir.

Fırın 220 volt elektrik ile çalıştığından dolayı gerekli durumlarda çok tehlikeli olabiliyor. Fırın tamiri yapayım derken elektrik akımına kapılmak istemiyorsanız mutlaka fırın tamircisi ile çalışmalısınız. Fırın çalışmıyor ise arıza nedenleri ve çözümleri aşağıda belirttiğimiz gibidir.

Fırın komitatör arızası

Fırın komitatörü fırında sıklıkla bozulabilen parçalardan biridir. Bunun çalışmıyor olması komitatörden olma olasılığı oldukça yüksektir. Fırın çalışmıyor ise rezistans ve diğer parçaların haricinde ilk önce komitatöre bakmanız gerekmektedir. Komitatör bozulursa fırın Çalışmaz.

Fırın Termostat arızası

Termostat sorunun sıcaklığını ölçen parçalardan biridir. Fırın Termostat arızası ile karşılaştığınızda fırın çalışmaz. Ya da fırın çalışsa da ısıtmaz. Fırın çalışıyor ama ısıtmıyor arızası ile karşılaştığınızda fırının termostatının arızalı olduğunu düşünebilirsiniz.

Fırın sigorta arızası

Bazı fırın modellerinde ve özellikler ankastre fırınlarda sigorta bulunur. Sigortanın patlaması ile fırın çalışmaz. Fırın çalışmıyor arızası ile karşılaştığınızda sigortayı test etmeli ve ona göre fırının çalışıp çalışmadığına bakmalısınız.

Fırın çalışıyor ama ısıtmıyor

Fırın çalışmıyor arızasının dışında fırın çalışıyor ısıtmıyor arızası da sıklıkla karşılaştığımız fırın arızalarından biridir. Fırını çalıştırdığınız da fırın fanı çalışıyor, fırın ışığı yanıyor yani fırında bir hareketlilik olmasına rağmen fırın ısıtmıyor ise oluşabilecek bazı arıza nedenlerini sizlere sıraladık. Fırın çalışıyor ısıtmıyor arızasına neden olabilecek bazı fırın arızaları;

  1. Fırın alt rezistans arızası yaşanmış olabilir.
  2. Fırın üst rezistans arızalı olabilir.
  3. Fırının faz etrafındaki rezistans patlak olabilir.
  4. Fırının yan rezistansı arızalı ve patlamış olabilir.
  5. Fırın komitatörü yanmış alev almış olabilir.
  6. Fırın sigortasında arıza meydana gelmiş olabilir.
  7. Fırın elektrik kabloları yanmış olabilir.

Sonuç

Fırın çalışmıyor, fırın ısıtmıyor ve fırın çalışıyor ama ısıtmıyor arızasının neden ve çözümlerini anlatmaya çalıştık. Onca şey yapmanıza rağmen fırın çalışmıyor ve fırının ısıtmama arızası devam ediyorsa, yorum bölümünden teknisyen arkadaşlarımızdan yardım isteyebilirsiniz.

Yorum yapın