Elektrik Süpürgesi Çok Gürültülü Çalışıyor

Elektrik süpürgesini özellikle gece çalıştırmayı sevenler süpürgenin sesli çalışıyor olması onlar için büyük bir sorun haline gelebilir. Elektrik süpürgesi çok gürültülü çalışıyor ve aşırı ses yapıyor ise komşularınız ve sizler bu durumdan şikayetçi olabilirsiniz.

Elektrik süpürgesi gürültülü çalışıyor olması elektrik süpürgesi motor arızasından, motorun içerisindeki kollektörlerin kırılması ya da içerisinde metal bir şeyin sıkışması, süpürge Hepafilitrelerinin aşırı kirli ve tıkanmış olması sonucu motorun tam güçte çalışması sonucu elektrik süpürgesi çalışırken çok gürültü yapabilir. Arızayı tam olarak öğrenmek ve detaylı bilgiye ulaşmak için yazımızın sonuna kadar okuyunuz.

Elektrik süpürgesinin sesli çalışmasının nedenleri

Elektrik süpürgesinin çalışırken çok gürültü yapıyor olması bazen kendi hatalarımızdan ve bazen de elektrik üretim aşamasında iken yapılan bazı hatalardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca elektrikli süpürge robot süpürge modellerine göre gürültülü çalıştığından dolayı genelde eski sistemlerdendir. Elektrik süpürgesi elektrik süpürgesi çalışırken çok gürültü yapıyor olmasının nedenleri de şu şekilde sıralanmıştır.

Elektrik süpürgesi filtrelerinin tamamen tıkanmış ve çok kirli olması

Elektrik süpürgesini filtrelerini belirli aralıklarla temizlemeniz gerekmektedir. Bu süre elektrik süpürgesi modeli ve kullanmış olduğunuz ortamın kirli olmasına göre değişmektedir. Elektrik süpürgesi filtreleri hiç değiştirmediyseniz ve elektrik süpürgesi çok gürültü yapıyor şikayeti ile bir araştırma yapıyorsanız öncelikle filtre temizliğinin yapılması gerektiğini söylüyoruz.

Filitre temizliğini yaptıktan sonra elektrik süpürgesini yeniden çalıştırın. Elektrik süpürgesinin çalışırken çok sesli çalışıyor olmasının nedenleri filtreden kaynaklanıyor ise filtre temizliği yaptıktan sonra elektrik süpürgesi motorundan ses çıkmaması gerekmektedir. Filtre temizliği yapmanıza rağmen elektrik süpürgesi çok gürültülü çalışıyor ise bir alttaki başlıkları okuyunuz.

Elektrik süpürgesi motor arızası

Elektrik süpürgesini çok sesli ve görüntülü çalışıyor olmasının nedeni genellikle elektrik süpürgesinin motorundan kaynaklanmaktadır. Elektrik süpürgesi motoru arızalanırsa çok sesli çalışır. Hatta bazı zamanlarda kıvılcım bile çıkarabilir. Böyle bir durumda derhal elektrik süpürgesini kapatın ve elektrik süpürgesi tamiri yapan firmalara ulaşın.

Elektrik süpürgesi motor kömürlerinin açılmış ya da bitmiş olması

Elektrik süpürgesi motoru genellikle Kömürlü motor modellerinden oluşur. Elektrikli motor kömürünün bitmesi ya da çok azalması sonucu garip garip sesler çıkmasına neden olabilmektedir. Elektrik süpürgesi motor kömürü bittiğinde her ne kadar motorda çalışmama arızası yaratsa da bazen de elektrik süpürgesinden çok ses çıkmasına da sebebiyet verdiğinden dolayı bu seçeneğimizi de yazıyoruz.

Elektrik süpürgesi motor kollektör arızası

Elektrik süpürgesinin kollektör arızasından kaynaklanan bazı görüntüler oluşabilmektedir. Elektrik süpürgesi kollektörü bozulduğu zaman süpürge sesli çalışır, motor kömürü erken biter, motorun kıvılcım çıkartmasına neden olur ve ayrıca elektrik süpürgesinin sesli çalışmasına da sebebiyet verir. Kollektör arızası Motor tamircileri tarafından yapılabilmektedir.

Süpürge hortumunun tıkalı olması

Elektrik süpürgesinin sessiz çalışabilmesi için motorun çok rahat çalışması gerekmektedir. Motorun zorlanmadan çalışabilmesi ise tamamen motorun çalışırken hava almasına bağlıdır. Elektrik süpürgesi çok gürültülü çalışıyorsa bunun bir nedeni de süpürge hortumunun tıkalı olmasıdır.

Elektrik süpürgesi süpürge hortumuna bir şeylerin sıkışması halinde elektrik süpürgesi hava almayacak biri var gücüyle çalışacaktır. Buda elektrik süpürgesinin çalışırken çok ses çıkarmasına neden olmaktadır.

Yorum yapın