Elektrik Süpürgesi Çekmiyor

Elektrik süpürgesi çekmiyor arızası için bize ulaşan bir çok kişi “elektrik süpürgesi eskisi gibi çekmiyor” der. Bu sorun genellikle kullanıcı hatasından kaynaklanmaktadır. Çünkü kullanıcı elektrik süpürgesini aldıktan sonra hiçbir şekilde motor bakımı, filtre bakımı, filtre temizleme, hepa filtre değişimi ve genel bakımını yapmamıştır. Dolayısıyla elektrik süpürgesi eskisi gibi güzel çekmez. Peki elektrik süpürgesi neden çekmez? İşte nedenleri;

Elektrik süpürgesi filtrelerinin tıkanmış olması, çok kirli ve tozlu olması, boruların tıka ya da kırık olması, hortumların hava alıyor olması, elektrik süpürgesi motor arızası, motorun zayıflaması gibi arızaların yaşanması halinde elektrik süpürgesi eskisi gibi çekmez. Hatta elektrik süpürgesi iyi çekmiyor arızası bu hataların giderilmemesi üzerine bu sorun hep devam edecektir.

Elektrik süpürgesi servisi ve beyaz eşya servisi çağırmadan da elektrik süpürgesi çekmiyor arızasına bu yazımızı okuyarak çözüm bulabilirsiniz.

Elektrik Süpürgesi Eskisi Gibi Çekmiyor

Elektrik süpürgesini ilk aldığınız zamanlar süpürgesinin çekim gücü daha mı çoktu? Elektrik süpürgesi eskisi gibi iyi çekmiyor mu? O halde elektrik süpürgesi neden çekmez ve sıfır süpürge neden daha çok çeker hep birlikte anlatalım.

Elektrik süpürgesini ilk aldığınız da motor daha sağlam, filtreleri tertemiz, hortumlar da tıkanma yok ve elektrik süpürgesinin hiçbir yerinden hava almazdı. Süpürgeyi aldıktan birkaç ay sonra işler tamamen tersine döner. Bakımsız kalan süpürgenin motoruna çok fazla toz kaçmış, filtreler asla temizlenmemiş, bozuk filtreler değiştirilmemiş ve süpürgenin bazı yerlerinden hava almaktadır. Sizce bu tür sorunlar ile karşılaşan elektrik süpürgesi eskisi gibi iyi çeker mi?

Şimdi gelin. Elektrik süpürgesi çekmiyor arızasının, nedenleri, bakımı ve çözümlerine hep birlikte bakalım.

Elektrik Süpürgesi Neden Çekmez?

Elektrik süpürgesi iyi çekmiyor arızası ile karşılaştığınız da hemen aklınıza elektrikli süpürgenin bakımını en son yaptığınız tarih gelsin. Eğer bu tarihi hatırlamıyorsanız elektrik süpürgesi çekmiyor arızasının nedenini daha çözüm yollarını okumadan buldunuz demektir. Elektrik süpürgesi çekmeme sorunu ile ilgili tüm detaylar;

Elektrik süpürgesi motor arızası: Elektrik süpürgesi motor arızası ile karşılaşırsanız elektrik süpürgesi eskisi gibi iyi çekmez. Bu nedenle elektrik süpürgesi motor değişimi yapılması gerekir.

Elektrik süpürgesinin hava alması: Elektrik süpürgesi hiç hava alır mı demeyin. Elektrik süpürgesinin yere düşmesi, hortumların kırılması, çatlaması ve devamlı yerinden çıkması ile elektrik süpürgesi hava alabilir. Hava alan elektrik süpürgesi iyi çekmez. İşte bu nedenle elektrik süpürgesi çekmiyor arızası ile karşılaştığınız da hemen aklınıza makinenin hava alması gelmelidir.

Elektrik süpürgesi hortumlarının tıkalı olması: Elektrik süpürgesini kullanırken büyük parçaları da süpürge ile çekmeye çalışmış olabilirsiniz. Bu durum her ne kadar sinir bozucu olsa da sıklıkla yaşanan bu sorun yüzünden elektrik süpürgesi çekmiyor hatası verir.

Elektrik süpürgesi hepa filtrelerinin tozlu ve dolu olması: Elektrik süpürgesi filtreleri zaman içinde temizlenip bazılarının da yıkanması gerekir. Deforme olan ve yırtılıp çok hava alan elektrik süpürgesi filtrelerinin derhal değiştirilmesi gerekir. Filtrelerin değiştirilmemesi yada temizlenmemesi halinde elektrik süpürgesi çekmez.

Yan sanayi hortum ve başlık kullanılması: Elektrik süpürgesi başlığı ve hortumunu daha önce yan sanayi (orijinal olmayan) parçalar dile değiştirdiyseniz elektrik süpürgesi eskisi gibi güçlü çekmeyebilir. Böyle bir durumda orijinal parça alarak elektrik süpürgesi çekmiyor arızasına çözüm bulabilirsiniz.

Elektrik süpürgesinin bakımsız olması

Elektrik süpürgesi hemen, hemen bir iki kullanımdan sonra bakım yapılması gereken önemli ve bakıma muhtaç ürünlerdir. Elektrik süpürgesinin bakımsız olması halinde makine çok iyi çekmez, ya da en azından eskisi gibi çekmez. Elektrik süpürgesi çekmiyor ise derhal bakım yapılmalı ve gerekirse iyi bir tamirciye götürmelisiniz. İşte elektrik süpürgesinin iyi çekmesi için bakım ve yapmanız gerekenler;

  • Elektrik süpürgesi filtrelerini temizleyin.
  • Elektrik süpürgesi hepa filtreleri yenisi ile değiştirin.
  • Elektrik süpürgesi motorundan çok ses çıkarıyor ise motor değişimi yapılması gerekir.
  • Hava alan hortumları sabitleyin ya da hava alan yerleri kapatın.
  • Hortumların tıkanması halinde temizliğinin yapılması…

Yorum yapın