Derin Dondurucu Işıkların Anlamı

Derin dondurucu da led gösterge olmadığı için bütün arızaları ışıklar ile tespit edebiliyoruz. Derin dondurucu ışıkların anlamı, yeşil, kırmızı, turuncu ve sarı ışıkların ne anlama geldiği öğrenmeniz gerekir. Aksi taktirde derin dondurucu da bir arızanın meydana gelmesi halinde sorunun neden olduğunu bulamazsınız.

Ev, iş yeri ve bütün yaşam alanlarında kullandığınız derin dondurucu ışıkların anlamlarını burada belirttik. Siz de yeşil ışık anlamı, kırmızı ışık yanıyor olması, turuncu ışık yanıyor ama ne anlama geldiğini burada anlayacaksınız.

Derin dondurucu Işıkları Ne Anlama Gelir?

Derin dondurucunun üzerindeki ışıkların anlamları vardır. Her bir ışık size derin dondurucu hakkında bir uyarı verir. Derin dondurucu ışıklarının anlamını bularak dondurucu da nasıl bir hata olduğunu, arızanın ne anlama geldiğini ve beyaz eşya servisi çağırıp çağırmamanız gerektiğini hemen anlayabilirsiniz. Derin dondurucu ışıkları ne anlama gelir?

Derin dondurucu ışıkları anlamları genellikle ışıkların yanıp sönmesi, yanmaması, bütün ışıkların aynı anda yanması, kırmızı ışığın yanması, kırmızı ışık yanıp sönmesi, sarı ışık yanması, sarı ışığın yanmaması, yeşil ışığın yanmaması , yeşil ışık yanmıyor hatası, yeşil ışık yanıp sönüyor arızası, Kırmızı ışık devamlı yanıyor, kırmızı ışık yanmıyor, kırmızı ışık yanıp sönüyor ve ışıkların devamlı yanıyor olmasının bir anlamı vardır.

Derin dondurucu ışıkların anlamı bu ışıklar sayesinde anlaşılmaktadır.

Derin Dondurucu Kırmızı Işık Anlamı

derin dondurucu kırmızı ışık anlamı

Derin dondurucu kırmızı ışığık anlamı derin dondurucunun çok fazla ısındığı anlamına gelmektedir. Kırmızı ışık genellikle uzun süreli elektrik kesintilerinde yanar. Derin dondurucunun içi çok sıcaksa yani yeterli derece de soğutma yapmıyorsa kırmızı ışık yanar. Peki kırmızı ışık ne zaman söner?

Derin dondurucu kırmızı ışık arızası verdiğinde dondurucunun kapağını yaklaşık 2 saat hiç açmayın. Derin dondurucu yeterli soğukluğa geldiğinde (ortalama 60 dakika) kırmızı ışık sönecektir. Eğer derin dondurucu arızası yoksa tabi. Bir arıza yaşanması halinde buzdolabı servisi ya da derin dondurucu tamircisi ile iletişime geçiniz.

Kırmızı ışık sabit yanıyor: Derin dondurucu da kırmızı ışık sabit yanması ve hiç sönmemesi dolabın soğutma modunda olduğunu göstermektedir. Kırmızı ışık takriben 24 saat içinde sönmesi gerekir. Eğer kırmızı ışık sönmüyor ise;

  • Motor soğutma yapmıyor
  • Gaz eksikliği
  • Gaz kaçağı
  • Filtre tıkalı ya da derin dondurucu kapağının açık olup hava aldığı anlamına gelir.

Derin Dondurucu Turuncu Işık Anlamı

derin dondurucu turuncu sari isik anlami

Derin dondurucu da turuncu ışığın yanması: Dondurucunun hızlı soğutma yani fast freeze moduna alındığını gösterir. Derin dondurucunun soğutmasında bir problem olduğunda kendini korumaya alarak hızlı soğutmaya alır.

Bu durumda turuncu ışık yanar. Hızlı soğutmadan çıkartmak için turuncu ışığa basabilirsiniz. Bu da turuncu ışığın yanıp sönmesine ve dolayısıyla derin dondurucunun normal seviyeye inmesine neden olur.

Derin Dondurucu Sarı Işığın Anlamı

Bazı derin dondurucu modellerinde turuncu ışık yerine sarı ışık kullanılmıştır. Derin dondurucu sarı ışık anlamı ürünün hızlı soğutmaya girdiğini ve yeterli soğukluğa ulaştığında sarı ışığın yeniden söneceği anlamına gelir.

Eğer sarı ışık devam yanıyor ve sönmüyor ise kapağın açık olup olmadığını ve derin dondurucu soğukluk seviyesini kontrol ediniz.

Derin Dondurucu Yeşil Işık Anlamı

derin dondurucu yesil isik anlami

Derin dondurucu da yeşil ışık yanıyor ise cihazın açık olduğunu yani elektriğin geldiğini gösterir. Ayrıca bazı derin dondurucu modellerinde yeşil ışık yanıyorsa difrizin çalıştığını işaret etmektedir.

Derin dondurucu da yeşil ışık yanmıyor ise ışıkta bir arıza olma ihtimali oldukça yüksektir. Ayrıca Yeşil ışıkta ampul arızası da yalanmış olabilir. Teknik servisi çağırıp yeşiıl ışık değişimini yaptırmanız gerekir. Yeşil ışığı tamir ettirmezseniz derin dondurucu ışık anlamlarını öğrenemez ve bilemezsiniz.

Derin dondurucu Sarı, Yeşil ve Kırmızı Işık Yanıp Sönüyor

Derin dondurucu ışıkların anlamı makalemiz önemli bir arıza ile devam ediyor. Derin dondurucu da sarı ışık, yeşil ışık ve kırmızı ışık aynı anda yanıyor ise, Motor arızası, gaz eksikliği ya da derin dondurucu da gaz kaçağının olduğu anlamına gelir.

Bu durumda derhal dondurucunun içerisindeki yiyeceklerinizi farklı bir buzdolabı ya da derin dondurucuya alarak yetkili servisi ya da özel servisleri çağırın.

Sonuç

Türkiye de satılan bütün derin dondurucu modellerin de olan ışıkların ne anlama geldiğini anlattık. Derin dondurucu ışıkların anlamı konusunda bir sorun yaşıyorsanız yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın