Çamaşır Makinesine Elektrik Gelmiyor

Çamaşır makinesine elektrik gelmiyor arızası karşılaşacağımız en büyük arızalardan biridir. Çamaşır makinesine elektrik gelmemesinin sebebi; Elektronik kart arızası, çamaşır makinesi kablolarının yanmış olması, piriz ya da fişin arızalanması, elektrik bağlantı kablosunun kopmuş olması ve sigorta/şartellerin kapalı olmasından kaynaklanmaktadır.

Çamaşır makinesine neden elektrik gelmez araştırması içerisindeyseniz bu yazımızda ilgili arızalara ve çözümlerine ulaşabilirsiniz. devamı için https://www.arizabul.com/ sayfasını sık, sık ziyaret ediniz.

Çamaşır makinesine neden elektrik gelmez?

Çamaşır makinesine elektrik gelmeme nedenleri genellikle makinenin ana kartında arıza olduğunu göstermektedir. Ayrıca bazen küçük arızalarda bile göz önünde bulunan ve göremediğimiz bir sorundan kaynaklanan problemler de meydana gelebilmektedir.

İşte bu nedenle çamaşır makinesine elektrik gelmiyor ise beyaz eşya tamircisini hemen aramak yerine kendiniz makine neden elektriğin gelmesinin nedenlerini araştırıp hiçbir şey bulamadığınız da teknik servis çağırmanızı öneriyoruz. Çamaşır makinesini elektrik gelmemesinin sebebi;

 • Çamaşır makinesi ana kart arızası
 • Çamaşır makinesinin açma kapatma düğmesinin arızalı olması
 • program değiştirme düğmesinin arızalı olması
 • kablo grubunun yanmış olması
 • soketlerin yerinden çıkması
 • elektrik fişinin arızalı olması
 • elektrik kablosunun kopmuş olması
 • Prize elektrik gelmemesi
 • evin sigortalarının arızalı ya da kapalı olması

Çamaşır makinesini elektrik gelmiyor ne yapmalıyım?

Çamaşır makinesini açma kapatma ya da program değiştirme düğmesi ile çalıştırdığınızda makine elektrik gelmesi gerekir. Çamaşır makinesine elektrik gelmiyor ise çok önemli bir arıza ile karşı karşıyasınız demektir. Bu arızanın giderilmesi için genellikle teknik servise ihtiyacınız olacaktır.

Yalnız basit bir arıza olabileceğini düşünerek çamaşır makinesinin neden elektrik gelmez ve elektrik gelmeme nedenlerini burada açıklamak istiyorum. Acil çamaşır yıkamam lazım ve çamaşır makinesine elektrik gelmiyor ne yapmalıyım diyenler için birkaç çözüm önerimiz var. Öncelikle;

 1. Çamaşır makinesine elektrik gelmiyor arızası İçin hiçbir şey yapmadan önce öncelikle makineyi koklayın ve kablo yanığı gibi bir kokun olup olmadığını gözlemleyin. Eğer çamaşır makinesinde yanık kokusu varsa derhal fişi Çekin ya da çamaşır makinesine bağlı olan sigortaları indirin. Akabinde teknik servis ya da çamaşır makinesi yetkili servisini çağırın.
 2. Çamaşır makinesine elektrik gelmediğini fark ettiğinizde makinanın açma kapatma düğmesini birkaç kez açıp kapattınız.
 3. program ayarlama düğmesine çevirince makine elektrik geliyor ise ayarlama düğmesini sağa sola, kapalı ve diğer programlara getirerek çamaşır makinesine elektrik gelip gelmediğini gözlemleyin.
 4. Çamaşır makinesini yerinden çıkartıp elektrik fişini prizden Çekin. Fişin sağlam veya yanık olup olmadığına bakın.
 5. Çamaşır makinesinin bağlı bulunduğu fişe farklı bir cihaz yerleştirerek elektrik gelip gelmediğini kontrol edin.
 6. evin sigortalarını ve özellikle çamaşır makinesine gelen Sigortalar yani şart telleri kontrol edin. Aşağıda olan Şarteller varsa kaldırın.

Sonuç

Çamaşır makinesini elektrik gelmiyor arızası ve elektrik gelmeme nedenleri teknik servisler tarafından yapılması gereken arızalardır. Biz de buradan size çözüm önerisi olarak elimizden geldiğince ve sizleri de tehlikeye sokmadan birkaç noktalarını anlattık. Umarım teknik servis çağırmadan çamaşır makinesine elektrik gelmiyor arıza çözmüşsünüzdür.

Çamaşır makinesinin elektrik gelmeme nedenlerinden biri ana kart arızası olmasından dolayı teknik servislerin yüksek ücretleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bundan dolayı güvenilir ya da tanıdığınız 2, 3 teknik servis firmasından fiyat araştırması yaparak çamaşır makinesinin elektrik gelmiyor arızasını çözmenizde fayda var.

“Çamaşır Makinesine Elektrik Gelmiyor” üzerine 2 yorum

 1. Samsung çamaşır makinama elekrtik gelmiyor fişini cekip bidaha takinca çalışıyor nedeni ne olabilir acaba,bi kac seferdir böyle bi durum oldu

  Yanıtla

Yorum yapın