Çamaşır Makinesinde Ön Yıkama Nedir? Nasıl Yapılır?

Çamaşır makinesinde ön yıkama nedir, nasıl yapılır, hangi göze deterjan konur, avantajları ve dezavantajlarını paylaşacağız. Ayrıca çamaşır makinesinde ön yıkama nasıl yapılır ve ne işe yarar üzerinde de sizleri bilgilendirerek güzel bir yazı yazdığımızı düşünüyoruz.

Çamaşır makinesi ön yıkama tuşu ve ön yıkamanın nasıl yapıldığını öğrenmeye ne dersiniz? Hadi başlayalım…

NOT: Ayrıntılı bilgi için beyaz eşya servisi, çamaşır makinesi servisi ve yetkili servislere ulaşabilirsiniz.

Ön yıkama nedir?

Ön yıkama; Kirli ya da daha güzel yıkanmasını istediğiniz çamaşırlarınızı çok daha uzun süre, 2 kez ve normalden biraz daha fazla su alarak yıkama işlemi gerçekleştirilen yıkama programının ismidir.

Ön Yıkama Yapmazsak Ne Olur?

Ön yıkama işlemi sadece çok kirli ya da daha temiz olması için başlatılan bir yıkama programıdır. Ön yıkama işlemi ile makineniz çok uzun süre çalışır. Ön yıkama işlemi sadece bazı titiz ev hanımlarının kullanmış olduğu yıkama programı türüdür. Ön yıkama yapmazsanız hiçbir şey olmaz. Çamaşırlarınız eskisi gibi yine tertemiz çıkacaktır.

Ön Yıkama Su Ve Elektrik Harcar mı?

Çamaşır makinesinde ön yıkama programı nedir ve nasıl çalışır diye soranların büyük bir çoğunluğu su ve elektrik harcaması konusunu da merak ederler. Çamaşır makinesi ön yıkama programı ile makineyi çalıştırırsanız, çamaşır makinesi çok su alır, yıkama programı süresi uzar ve çamaşır makinesi deterjan çekmecesinin her iki gözüne deterjan koymanız gerekir.

Yani kısaca; Çamaşır makinesi ön yıkama programı çok su, çok enerji ve çok deterjan harcamasına sebep olur.

Ön Yıkama Yapmanın Avantajları

  • Çamaşır makinesini ön yıkama da çalıştırdığınız da kıyafetleriniz daha temiz olur.
  • Çıkmayan lekeler varsa çıkma ihtimali daha yüksektir.
  • Ön yıkama ile yıkanan çamaşırlar daha temiz kokar.
  • Çok kirli ve en az 2 kez yıkamak istediğiniz çamaşırlarınızı ön yıkama ile çalıştırarak 1 yıkama ile temizlenmesini isteyebilirsiniz.

Ön yıkamanın zararları (Dezavantajları)

Çamaşır makinesini ön yıkama çalıştırmanın zararları da vardır. Bu nedenle çamaşır makinesi ön yıkama programı herkes tarafından tercih edilen bir yıkama türü değildir. Çamaşır makinesini ön yıkama programında yıkamanın zararları;

  • Çamaşırlarınız çok uzun süre makine de yıkandığından dolayı kıyafetlerinizin ömrü kısalır.
  • Çamaşır makinesi uzun süre çalıştığından dolayı rezistans arızası yaşayabilirsiniz.
  • Çamaşır makinesi normalden daha uzun su alır.
  • Çamaşır makinesi normalden daha fazla elektrik harcar.
  • Her iki göze deterjan koymanız gerekir. Dolayısıyla çok deterjan harcarsınız.

Ön Yıkama İçin Hangi Göze Deterjan Konur?

Çamaşır makinesi ön yıkama deterjan gözü her makineye göre değişmektedir. Genel de ön yıkama deterjan gözü makinenin en sağda ki olan deterjan bölmesidir.

çamaşır makinesi ön yıkama deterjan gözü
çamaşır makinesi ön yıkama deterjan gözü

Çamaşır makinesi daha önce su ventil değişimi yapıldıysa ya da ana karta farklı bir yazılım yüklenmesi sonucu makine de bazı hatalar meydana geldiyse çamaşır makinesi ön yıkama deterjan gözü değişmiş olabilir. Ön yıkama deterjan gözünün hangisi olduğunu öğrenmek için;

Çamaşır makinesini kısa yıkama da çalıştırın. Mix yıkama, Mix 15, Mix 30 gibi.

Makine hangi deterjan gözüne çok fazla su aldıysa o değil de, diğer taraftaki bölme ön yıkama deterjan gözüdür.

Çamaşır Makinesi Ön Yıkama Programı Nasıl Çalışır?

Çamaşır makinesini ön yıkama programında çalıştırdığınız da makinesi ön yıkama deterjan gözünden su almaya başlar. Bir müddet bu şekilde çamaşırları yıkar. Bir süre sonra çamaşır makinesindeki su boşaltılır. Çamaşır makinesi yeniden ön yıkama deterjan bölmesinden su alır. Kısa bir durulama işlemi yapar ve yeniden suyu boşaltır.

Çamaşır makinesi bu seferde normal yıkama moduna geçer. Deterjan gözüne koymuş olduğunuz deterjanı da alıp normal yıkama işlemi ile yıkama işlemine devam eder.

Çamaşır Makinesinde Ön Yıkama Nasıl Yapılır?

Çamaşır makinesi ve bulaşık makinesinde ön yıkama işlemini tek bir tuşa basarak ya da seçmiş olduğunuz özel bir programda ön yıkama işlemini başlatabilirsiniz. Çamaşır makinesin de ön yıkama nasıl yapılır işlemine geçmeden önce bütün çamaşır makinesi markalarının yıkama sembollerinin farklı olduğunu söylemek isterim.

Çamasır makinesini ön yıkama da çalıştırmak için 1 ve 2 numaralı çamaşır makinesi deterjan gözüne deterjan (tursil) yerleştirin. Yumuşatıcı bölmesine eğer kullanıyorsanız yumuşatıcı koyabilirsiniz. Yumuşatıcı ile ön yıkamanın bir ilgisi yoktur.

Çamaşır makinesini çalıştırmak istediğiniz ön yıkamalı programa getirin. Sıkma ve sıcaklığı istediğiniz gibi ayarlayın. Eğer çamaşır makinesi program listesinde ön yıkama yazmıyorsa makine de ön yıkama yazan başka bir tuş olması gerekir. O tuşa bastığınız da makine ekranında program süresinin uzadığını yani yükseldiğini göreceksiniz. Süre uzuyorsa doğru tuşa bastınız demektir.

Ön yıkama programını ve diğer seçenekleri seçtikten sonra çamaşır makinesi başlat tuşu ile makineyi başlatabilirsiniz. Çamaşır makinesi ön yıkama yapacak ve sonrasında normal yıkamaya geçerek yıkama işlemini bitirecektir.

Sonuç

Çamaşır makinesinde ön yıkama nasıl yapılır, ön yıkama nedir, ön yıkama deterjan gözü hangisi, ön yıkama avantajları ve çamaşır makinesini ön yıkama da çalıştırmanın zararlarını anlattık. İstediğiniz cevaba ulaşamadıysanız yorumlar kısmına sorularınızı sorarak beyaz eşya servisi çalışanlarımıza sorularınızı iletebilirsiniz.

Yorum yapın