Çamaşır Makinesi Suyu Aşırı Isıtıyor

Çamaşır makinesi suyu belirmemiş olduğunuz program çerçevesinde ısıtır. Eğer bir makine de bir arıza varsa çamaşır makinesi suyu aşırı ısıtır, kaynatır, çok yüksek ısıya ulaşır ve hatta makineden dumanlar çıkar. Hatta Çamaşır makinesi suyu aşırı ısıtıyor olması makineniz de bazı ciddi sorunlara neden olabilir.

Bu durum karşısında çamaşır makinesini hemen kapatmalı ve gerekirse çamaşır makinesi deterjan çekmecesinden makineye soğuk su ilavesi yapıp makinenin içindeki suyun sıcaklığını düşürmelisiniz.

Çamaşır makinesi suyu çok ısıtıyor, kaynatıyor ve aşırı ısıtıyorsa bu sorun genellikle, Çamaşır makinesi rezistans arızası, ntc arızası, kabloların kopmuş olması, Isı sensörü arızası ve çamaşır makinesi ana kart arızasından kaynaklanmaktadır. Çözümü için mutlaka çamaşır makinesi tamircisi ile görüşme sağlamalısınız. İşte çamaşır makinesi suyu kaynatıyor ve aşırı ısıtıyor sorunu ile ilgili diğer detaylar.

Çamaşır Makinesi Neden Suyu Aşırı Isıtır?

Çamaşır makinesinin her bir programı farklı su sıcaklık derecesi ile suyun sıcaklığını belirler. Mesela su sıcaklığı 40 dereceyi gösteren bir programı çalıştırdığınız da çamaşır makinesi suyu 40 dereceye kadar ısıtır ve ardından sıcaklığı keser. Eğer çamaşır makinesinde bir arıza varsa makine suyun 40 dereceye geldiğini fark etmez ve suyu daha da fazla ısınarak kaynamaya başlar. Evet yanlış duymadınız. Çamaşır makinesinin içindeki suyu kaynamaya başlar. Çamaşır makinesi suyu aşırı ısıtıyor olması kaynama noktasına çok yakın olmasından kaynaklanmaktadır.

İşte çamaşır makinesinin suyu neden aşırı ısıttığını artık biliyorsunuz. Demek ki çamaşır makinesi suyu aşırı ısıtıyor, kaynatıyor ve buhar çıkartıyor ve çok ısıtıyorsa bir sorunun meydana gelmiş olabileceği ihtimali üzerinde duracağız.

Çamaşır Makinesi Suyu Kaynatıyor Ne Yapacağım?

Çamaşır makinesinin suyu kaynatması üzerine hemen deterjan çekmecesinden soğuk su dökerek makinenin sıcaklık su değerini düşürmelisiniz. Aksi taktirde çamaşır makinesi suyu aşırı ısıttığı için makinede bazı olumsuz şeyler meydana gelir. İşte çamaşır makinesinin suyu kaynatması üzerine çıkabilecek bazı önemli sorunlar;

 • Çamaşır makinesi suyu kaynatırsa, Aşırı ısıtırsa çamaşırlar kullanılamaz hale gelir.
 • Çamaşır makinesi kapak camı çatlayabilir.
 • Çamaşır makinesi lastikleri eriyebilir.
 • Çamaşır makinesi gider su borusu eriyebilir.
 • Çamaşır makinesi rezistansı patlayabilir.
 • Çamaşır makinesi kabloları yanabilir.
 • Priz alev alabilir.
 • Çamaşır makinesi suyu aşırı ısıtıyor olması yepyeni arızaları da beraberinde getirir.

Çamaşır Makinesinin Suyu Çok Isıtmasının Nedenleri

Çamaşır makinesine çamaşırları attığınız da belirli aralıklarla makinenin su sıcaklık kontrolü yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca çamaşır makinesinde yanık kokusu duyduğunuzda makinenin aşırı su ısıttığını düşünebilirsiniz. İşte çamaşır makinesi suyu aşırı ısıtmasının nedenleri;

Çamaşır makinesi rezistans arızası: Çamaşır makinesindeki suyu ısıtan parça rezistanstır. Rezistans bozulursa çamaşır makinesi suyu aşırı ısıtır ya da hiç ısıtmaz. Bu nedenle çamaşır makinesi suyu çok ısıtıyor sebebi nedir diyorsanız rezistansın arızalı olduğunu söyleyebiliriz.

Çamaşır makinesi Ntc arızası: Ntc çamaşır makinesin de ısınan suyun sıcaklığını ölçen ve aynı zaman da makinenin ana kartına yani beynine komut gönderen parçadır. Bu parça bozulursa çamaşır makinesi suyu aşırı ısıtır.

Çamaşır makinesi suyu aşırı ısıtıyor olması genellikle ntc’den kaynaklanmaktadır. Bu parçaya dikkat edin.

Çamaşır makinesi Isı sensör arızası: Bazı çamaşır makinelerinde sıcaklık sensürü vardır. Sıcaklık sensürü arızalanırsa makinenin içerisindeki su kontrol altına alınamaz. Dolayısıyla su ya çok ısınır, kaynar ya da soğuk kalır hiç ısınmaz.

Çamaşır makinesi Ana kart arızası: Çamaşır makinesi ana kartında bir arıza oluşursa çamaşır makinesi aşırı ısıtır. Çamaşır makinesinin suyu aşırı ısıtmasının nedenlerinden biri de ana kart arızasıdır.

Çamaşır makinesi suyu çok ısıtıyor olması ana kart arızasından kaynaklanabilir. Kontrol etmeniz de yarar var.

Kabloların kopmuş veya yanmış olması: Çamaşır makinesi rezistans kabloları, ntc kabloları, sıcaklı sensör kabloları, Isıtıcı kabloları ve ana karta giden kabloların bazılarının kopması ve yerinden çıkması sonucu makine suyu aşırı ısıtabilir. İşte bu nedenle çamaşır makinesi suyu aşırı ısıtıyor ve ne yapacağım diyorsanız, sebebini kopan ve yanan kablolar da arayabilirsiniz.

Sonuç

Çamaşır makinesi suyu çok ısıtıyor sorununu yapamadıysanız Yorum kısmında da beyaz eşya teknisyenlerimizden yardım alabilirsiniz.

“Çamaşır Makinesi Suyu Aşırı Isıtıyor” üzerine 2 yorum

 1. 30 dereceye ayarladigim makina suyu kaynatti v e çamaşırların. Kiristi he psi per t oldu neden

  Cevapla
  • Merhabalar Mustafa Onay.
   Çamaşır makinesi suyu çok ısıtıyorsa; Çamaşır makinesin de ntc ya da ana kartı arızalıdır. Beyaz eşya servisinden randevu alarak bu sorunu çözebilirsiniz.

   Cevapla

Yorum yapın