Çamaşır makinesi su alıyor dönmüyor

Çamaşır makinesi su alıyor dönmüyor arızası ve genelde bütün çamaşır makinesi markalarında olabilecek arızalardan biridir. Çamaşır makinesi su alıp kazan dönmüyor ise bunun nedeni;

Çamaşır makinesi motor arızası, kabloların yanlış ya da kopmuş olması, motor kömürlerinın bitmiş olması, çamaşır makinesi ana kart arızası, kayış kopması, ve kazan Bilya Rulman arızasından kaynaklanmaktadır.

Bu arızaları gidermek için beyaz eşya servisi çağırmanız gerekmektedir. Her ne kadar çamaşır makinesinin kazanı dönmüyor arızası evde yapılamayan bir arıza gibi görünse de kazanın dönmemesine neden olan küçük çapta arızalar da meydana gelebilmektedir.

Çamaşır makinesi su alıyor yıkamaya başlamıyor

Çamaşır makinesinin bütün fonksiyonlarının çalışabilmesi için hiçbir yerinde bir arıza olmaması gerekmektedir. Çamaşır makinesinin ilk olarak çalıştırdığınız zaman makinesi su almadan önce kapıyı kilitler, durulama suyu alır, pompayı çalıştırıp test eder, ikinci suyu alır ve ardından hiçbir arıza yoksa kazan dönmeye başlar yani çamaşır makinası yıkamaya başlar.

Eğer çamaşır makinesi su alıyor dönmüyor ve çamaşır makinesi su alıyor yıkamaya başlamıyor ise makinanın bir yerde arıza olduğunu göstermektedir. Bu arıza da genellikle ana kart arızası, Çamaşır makinesi motor arızası, motorun kömürleri bitmiş olması ya da kablo soketlerinin yerinden çıkmış olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca bu sorun Arçelik, Beko, Bosch ve diğer çamaşır makinelerinin tamamında görülebilen arızalardandır.

Çamaşır makinesi kazanı neden dönmez?

Çamaşır makinesi Kazan dönmeme arızası bir çok nedenden kaynaklandığından dolayı bu sorunları ve olabilecek çözümleri başlıklar halinde anlatacağız. Çamaşır makinesi su alıyor dönmüyor ve yıkamaya başlamıyor ise işte arızası nedenleri;

Çamaşır makinesi motor arızası

Çamaşır makinesinin motoru arızalıysa çamaşır makinesi kapıyı kilitler, su alır ama yıkamaya başlamaz. Çamaşır makinesi kazan dönmüyor arızası genellikle motorun bozuk olmasından kaynaklandığı için kendinizi motor değişimine göre hazırlamanızı öneriyoruz.

Çamaşır makinesi kazan kayışı kopması/yerinden çıkması

Çamaşır makinesinin kazanında ya da motorunda herhangi bir sorun yoksa çamaşır makinesi kayışı yerinden çıkmaz yani atmaz. Eğer çamaşır makinesi kayışı yerinden çıktıysa mutlaka kazan arızası, kazanın zor dönmesi, motor arızası ya da aşırı yükten kaynaklanan bilmektedir. Eğer çamaşır makinesi su alıyor dönmüyor ise kazan motor kayışını da kontrol etmemizde yarar var.

Çamaşır makinesi kazanı dönmüyor ne yapmalıyım?

Çamaşır makinesinin kazanı dönmediğinde olabilecek arızaları ve çözüm önerilerini burada anlattık. Bu metotların tamamını yapmanıza rağmen yine de kazan dönmüyor ise beyaz eşya servisleri çağırmanız gerekmektedir. Kazanı dönmeyen çamaşır makinesini çok fazla test etmemeli ve zorlamamalısınız. Aksi takdirde motor arızası ya da ana kart arızası vererek yangın tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Çamaşır makinesi su alıyor dönmüyor ve kazan dönmüyor sorununu iyi analiz edip doğru bir arıza tespitinin yapılması için iyi bir usta ile çalışmalısınız.

Yorum yapın