Buzdolabı Su Akıtıyor / Su Birikiyor

Buzdolabı su akıtıyor, su birikiyor ve buzdolabının altından su geliyor olması her ne kadar acil olmasa da, bir an önce çözülmesi gereken çok önemli bir sorundur. Peki buzdolabı neden su akıtır ya da buzdolabının içinde neden su birikir biliyor musunuz?

Buzdolabı su akıtıyor arızası nedeni genellikle buzdolabı buzluk rezistansının bozuk olması, buzluk ara bölme rezistans arızası, buzluk havalandırma deliklerinden tıkalı olması, buzluk tahliye deliğinin tıkalı olması ve motor buharlaşma kabının tıkalı ya da delik olmasından kaynaklanmaktadır. Buzdolabının su akıtma problemini gidermek için mutlaka bir teknik servis uzmanı ile görüşmeniz gerekir.

Buzdolabını neresinden su aktığını öğrenmek ve buzdolabı tamirci geldiğinde buzdolabı su akıtıyor sorunu hangi tamirleri yapacağını merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyunuz.

Buzdolabının Altından Su Akıyor

Buzdolabının altından su akıyor olması genellikle buzdolabının arkasındaki motor su kabının dolduğundan kaynaklanan bilmektedir. Böyle durumlarda buzdolabı motorunun arkasındaki motor korumasını açmanız ve motorun üstünde bundan su kabını temizlemeniz gerekmektedir. Buzdolabı su akıtıyor problemi genellikle su kabından kaynaklanmaktadır. Ayrıca bazen su kabının çatlak olmasından da kaynaklanabilmektedir.

Böyle bir durumda beyaz eşya yedek parçaları satan bir yerden buzdolabı motoru su buharlaştırma kabını alıp buzdolabı motorunu üzerine montaj yapabilirsiniz. Kendiniz yapmanız halinde buzdolabının su akıtma sorunu çözmüş olacak ve büyük ölçüde tasarruf etmiş olacaksınız.

Buzdolabın İçinde Su Birikiyor

Buzdolabının su akıtma problemi genellikle buzdolabının içinden gelen sudan kaynaklı olabilmektedir. Buzdolabının içinden su akıyor olması buzdolabının dışından değil de içeride bulunan bir suyun dışarıya akıtması sonucu gerçekleşmektedir. Peki şu buzdolabını neresinden akar? İşte buzdolabının içinden su gelebilecek yerler;

  • Buzluktan sebzelik bölümüne su akması yaşanabilir.
  • Buzluktan sebzelik bölümüne su akması yaşanabilir.
  • buzluk rezisidansı arızalı olabilir
  • buzluğun delik olması sonucu buzdolabının büyük bölmesine su akabilir.

Buzdolabın Buzluk Tavanından Su Damlıyor

Buzdolabında su akması şikayetiyle bize gelenlerin büyük bir kısmı buzluğun tavanından su damlamasından şikayet etmektedirler. Buzdolabım bozuk tavanından su damlıyor yani su akıyor olması buzlukta Bir arızanın olduğunu göstermektedir.

Eğer buzdolabında buzluk tavanından su damlıyorsa buzluğun içerisindeki rezistans, ara bölmeli destan, sigorta ve su tahliye borusunun tıkanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu arızayı kendiniz evde yapamazsınız. Mutlaka bir buzdolabı tamircisi ile Görüşüp buzdolabından su akması sorunda giderebilirsiniz. Buzdolabı su akıtıyor sorunun genellikle tavan rezistansından da kaynaklanmaktadır.

Buzdolabının Altından / Arkasından Su Akıyor

Evde karşılaşmak istemediğimiz sorunlardan biri de buzdolabı su akıtıyor sorunu ve su taşmaları ya da bir önü ürünün arkasından su akmasıdır. Özellikle buzdolabı gibi yerinden kaldırılması zor olan büyük ebatlı beyaz eşyaların altından su akması sonucu üzüntüler yaşayabilirsiniz.

Mutfağınızın Islanması buzdolabının arkasından ya da altından akan su ile alakalı ise bu yazımızı okuyarak buzdolabının su akmasının nedenlerini bulacak ve büyük ölçüde tamir etmiş olacaksınız. Buzdolabında su akacak bir çok yer olmasından dolayı bu arızaların bazılarını kendiniz evde tamirci çağırmadan yapabilir bazılarını ise mutlaka teknik servis çağırmanız gerekmektedir. Bunu iki maddeyle ele almış olacağız.

Kendin tamir et

Buzdolabından akan su buzdolabının içinden değil de dışından geliyor işte buzdolabının arkasındaki motor kapağını sökerek suyun nereden aktığını görebilirsiniz. Buzdolabının altından su geliyor ise genellikle motor buharlaşma kabının çatlamış olması, çok dolu olması ya da içerisinin kirli olmasından kaynaklanmaktadır. Motor buharlaşma kabının temizliğini yaparsanız buzdolabının su akıtma sorunu da çözüm bulabilirsiniz.

Buzdolabı su akıtıyor yazısını sosyal medya hesaplarınızda ya da WhatsApp gruplarınız da paylaşarak aynı sorunu yaşayan kişilere yardımcı olabilirsiniz.

Yorum yapın