Buzdolabı Şartel Attırıyor

Buzdolabı çalışınca sigorta attırıyor yani evin sigortaları atıyor. Buzdolabın şartel attırması size tuhaf mı geliyor? Buzdolabı şartel attırıyor sorunu ile karşı karşıya kaldıysanız bu sorunun üstesinden gelmeniz pek mümkün görünmüyor. Bu durumda buzdolabı tamircisinin ya da buzdolabının yetkili servisini çağırmadınız gerekmektedir.

Buzdolabı çalışınca sigortalar atıyor olması genellikle buzdolabı motor arızası, Buzdolabı motor Termik ve rol arızasından, evin şartellerinin bozuk olmasından, saatlere bağlı olan bir diğer ürünün de çalışıp şart tellerin ısınmasından kaynaklanmaktadır.

Buzdolabı şartel attırıyor surunu ve sorunun çözümü için yazımızı mutlaka okuyun ve yorum kısmına da kendi yaşadığınız sorununuzu iletmeyi lütfen unutmayın.

Buzdolabı çalışınca Sigorta / Şartel atıyor

Buzdolabı çalışınca sigortalar yani şartel atıyor arızası ile karşı karşıya kaldığınızda bu sorun karşısında tedirgin ve ne yapacağınızı bilemiyor bir durumda çaresizce düşünebilirsiniz. Çünkü buzdolabı arızası evdeki bir çok beyaz eşya kategorisinde olan ürünlerden daha önemlidir. Buzdolabı çalışınca sigortalar atıyor olması da buzdolabında önemli bir sorunun olduğunu göstermektedir.

Sizler bu sorunun altından gelemeyebilirsiniz. Buzdolabı çalışınca evin şart değerlerinin atıyor olması önemli bir sorundan yani genellikle motor arızasından kaynaklandığından dolayı yetkili buzdolabı tamircisini çağırmanız gerekmektedir.

Buzdolabı çalışınca neden Sigortalar atar?

Buzdolabında bir çok arıza meydana gelebilir. Bunlardan biri de buzdolabı çalışınca Sigortalar yani evin şartellerinin atıyor olmasıdır. Peki buzdolabı çalışınca neden sigorta atar? İşte buzdolabının sigorta attırma nedenleri;

Buzdolabı motor arızası

Buzdolabı motorunda bir arıza meydana geldiğinde evin sigortası atar. Bu arıza geçici ve kalıcı olmak üzere ikiye ayrılır. Buzdolabı aşırı bir şekilde ısınırsa ve hiç dinlenmezse buzdolabı motoru sigorta arttırabilir. Bu durum geçici bir sorundur. Birkaç saat bekleyip buzdolabı fişini taktığınızda buzdolabı motorunun çalışması gerekmektedir. Yalnız öncesinde motorun ısınmasına neden olan sorunu ortadan kaldırmalısınız. Buzdolabı şartel attırıyor olması genellikle motor arızasından kaynaklanmaktadır.

Buzdolabı motoru bozuksa da buzdolabı çalıştığında şarteller atar. Böyle bir durumla karşılaşırsanız buzdolabı motor değişimi için iyi bir buzdolabı tamircisi ile görüşmeniz gerekmektedir.

Buzdolabı motor role arızası

Buzdolabı motoruna bağlı olan önemli parçalardan biri de roledir. Buzdolabı motor rol esi belirli arızalar aralıklarla elektrik kablolarının yandığını ve şahsı yaptığını görebilmekteyiz. Buzdolabı çalışınca şartel attırıyor ise bunun nedenlerinden biri de motora bağlı bulunan role arızasıdır. Bu durumda teknik servis çağırıp role değişiminin yapılması gerekmektedir. Buzdolabı şartel attırıyor olması role arızasından kaynaklandığında rahat bir nefes alabilirsiniz.

Buzdolabı motor Termik arızası

Eğer buzdolabı motoru şartel attırıyor diye internet üzerinde arama yaptıysanız mutlaka Termik denilen parçaya da rastlamışsınızdır. Buzdolabı çalışınca sigorta atıyor yani şartel attırıyor olması termik arızasından da kaynaklanabilmektedir.
Buzdolabı motor termeye buzdolabının kalkış yapmasına ve dinlenmesine olanak veren parçadır. Buzdolabı termeyi bozulunca buzdolabı çalıştığında şartel atabilir. Bu durumda 25 TL ile 40 TL arasında değişen terimi hanım buzdolabı motorunu takmanız halinde buzdolabının şartel attırma sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Buzdolabı kablolarının yanmış olması

Buzdolabı elektrik kablolarının da yanmış olabilme ihtimali mevcuttur. Buzdolabı günün 24 saati ile yılın 365 günü fişe takılı olmasından dolayı elektrik kablolarında bazı alev almaları ya da Kopmalar meydana gelebilmektedir. Buzdolabı elektrik kablosunda bir arıza meydana gelirse buzdolabı çalışınca evin sigortası atabilir.

Bu sorun karşısında ne yapacağınızı bilmiyorsanız buzdolabı servislerini çağırmanız gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Kendiniz buzdolabı elektrik kablosu değiştiremezsiniz. zira buzdolabı elektrik kablosu ve bağlantı şeması oldukça karışıktır. Buzdolabı şartel attırıyor sorunu kablo arızasından çıkma ihtimali de oldukça düşüktür. ama siz yine de buzdolabı çalışında şalterleri attırıyor diyorsanız kablo kontrolünü de yapmalısınız.

Buzdolabı ana kart arızası

Hiç kimsenin aklına gelmeyen ve belki de buzdolabının sigorta attırma nedenlerinin En başında gelen buzdolabı ana kart arızası da buzdolabının sigorta attırma nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir. Buzdolabını sigorta attırıyor ise ve buzdolabı motoru arızası, Termik arızası, role arızası ile elektrik kablosunda herhangi bir problem yok ise mutlaka buzdolabının ana kartı arızalıdır. Buzdolabının ana kartı arızalıysa buzdolabı çalışınca şartel atar.

Ana kart arızasının çıkma ihtimali düşüktür. Bu yüzden buzdolabı şartel attırıyor sorunu başka yerde arayınız.

Buzdolabı şartel attırıyor ne yapmalıyım?

Buzdolabı çalışınca sigorta attırıyor olması seni hiç korkutmasın. Çünkü evinizin şart telleri attığından dolayı evinizde kaçak akım rolesinin olduğu ve Ve güvende olduğunuz anlamına gelmektedir.

Buzdolabı teknik servis mi çağırmadın önce buzdolabının fişini Çekin ve 1 saat dinlendirin. 1 saat aradan sonra fişi yeniden takın ve buzdolabının şartel attır attırmadığını kontrol edin. Eğer buzdolabı Çalışmaya başladığımda ki şartel attırıyor işi buzdolabının içini Çekin ve bir daha denemeden tamirci Çağırın.

Eğer buzdolabının fişine ulaşabiliyorsanız buzdolabının fişini söküp farklı bir prize takarak deneyebilirsiniz.

Elimizde elektrik üçlü piriz yani seyyar uzatma bir kablo varsa buzdolabının fişini sökerek uzatma kablosunu farklı bir odadan getirip buzdolabının fişini taka bilirsiniz. Bu durumda buzdolabı çalışınca şartel atmazsa piriz ya da buzdolabın bağlı bulunduğu şartel arızalı demektir. Bu durumda elektrikçi çağırmalısınız.

Buzdolabı şartel attırıyor sorununu çözdünüz mü? O halde yazıyı aynı sorunu yaşaran kişilerinde hemen bilgi alması için yazımızı paylaş ve yorum yap!…

Bu yazıyı Sosyal Medya hesaplarınız, Whatsapp Grubu ve Kişi listeniz ile paylaşarak, Aynı arızayı yaşayan kişilere yardımcı olabilirsiniz… Ayrıca YORUM yazarak SORU Sorabilirsiniz.

Yorum yapın