Buzdolabı Çok Gürültülü Çalışıyor

Buzdolabı çok gürültülü çalışıyor olması ve özellikle geceleri aşırı ses çıkarması sizi çok rahatsız edebilir. Buzdolabı neden sesli çalışır ve buzdolabından neden ses gelir sorunun yanıtını sizlere tüm detaylarıyla açıklayacağız. İşte buzdolabı çok ses yapıyor ve gürültü çalışmasının nedenleri…

Buzdolabı özellikle geceleri çok ses çıkarıyor ise bu sorun genellikle;

Buzdolabı motor arızası ve motor ile ilgili bir sorun olabileceğinden, fan motorundan, buzdolabı pervanesinin sesli çalışmasından, buzdolabı düz bir zeminde olmayıp sallanıyor olması, buzdolabı rezistans ve kılcal boruların sabit olmayıp sallanıyor olması ve buzdolabında bulunan bir şeyin sallanıp ses çıkarmasından kaynaklanmaktadır.

Buzdolabından Neden Ses Gelir?

Buzdolabı belirli aralıklarla çalışan bir ürün olmasından dolayı her çalıştığında belirli aralıklarla bazı sesleri duyabilirsiniz. Buzdolabından ses gelmesi normal bir durum olarak karşılanmasa da, buzdolabı çok gürültülü çalışıyor ve rahatsız edici bir ses çıkarmasının karşısında bazı arızaların olduğunu düşünebiliriz.

Buzdolabı gürültülü çalışıyor olması genellikle buzdolabı motorundan, soğutucu pervanelerden, fan motorundan, klapelerin kirli ve tıkanmış olmasından ve buzdolabı motorunun sallanmasından kaynaklanmaktadır. Buzdolabından gelen sesin derecesine göre gürültünün nedenlerini bulup sesin kaynağını çözmeniz gerekir.

Buzdolabından gelen sesi bulmak ve tamir etmek için buzdolabı servisi çağırmanıza gerek yok. Buzdolabı çok gürültülü çalışıyor şikayeti üzerine dilerseniz beyaz eşya tamircisi ve en yakın beyaz eşya servislerinden de yardım isteyebilirsiniz.

Buzdolabının Çok Ses Çıkarmasının Nedenleri

Buzdolabı gürültülü çalışıyor ve buzdolabı çalışırken çok ses çıkarıyor olması üzerine bu yazımızı okuyorsanız, sesin nereden geldiğini bulmak için sesin neye benzediğini ve buzdolabının neresinden ses geldiğini iyi dinlemeniz gerekir. Sesin nereden geldiğini bulamazsanız yanlış arıza tespitinde bulunabilirsiniz.

İşte bu nedenle buzdolabında parça değişimi yapmadan önce mutlaka sesi iyi analiz etmelisiniz. İşte buzdolabının çok gürültülü çalışmasının nedenleri;

Buzdolabından Pervane Fan Sesi Geliyor

Buzdolabı 2, 3 ya da 4 adet pervane bulunur. Bu pervaneler zamanla kirlenip ağırlık yapmasından dolayı sesli çalışabilir. Buzdolabından çok ses çıkıyor ve sesli çalışıyor olmasının birinci nedeni buzdolabından pervane sesinin gelmesinden kaynaklanmaktadır. Kırık ya da yalpalayıp sallanan pervaneyi değiştirerek buzdolabının çok ses çıkarıyor olmasına çözüm bulabilirsiniz.

Pervane ve fan bozuksa Buzdolabı gürültülü çalışır. Bu nedenle siz evde yokken evden birileri arayıp Buzdolabı çok gürültülü çalışıyor diye bir şikayette bulunursa mutlaka aklınıza ilk gelen sorunlardan biri buzdolabı pervane arızası olmalıdır.

Buzdolabı Fan Motoru Arızası

Buzdolabı fan motoru bir süre sonra çok ses çıkarır. Bu da buzdolabı çok gürültülü çalışıyor ve hatta çok sesli çalışmasına neden olur. Buzdolabı fan motoru arızası ile karşılaştığınız da arızalı fan motorunu yenisiyle değiştirmeniz gerekir.

Buzdolabı Motoru Çok Ses Çıkarıyor

Buzdolabı motoru belirli aralıklarla çalışan ürünlerdir. Eğer buzdolabı sesli çalışıyor ve belirli aralıklarla buzdolabı çok gürültülü çalışıyor diyorsanız o zaman sesi nedenlerinden biri de buzdolabı motorudur. Buzdolabı motor değişimi ve gerçekten de sesin kaynağının motordan olup olmadığını öğrenmek için buzdolabı servisi ile çalışmanız gerektiğine inanıyoruz.

Zaten buzdolabının gürültülü çalışmasının nedeni buzdolabı motorundan kaynaklanıyorsa zaten servis çağırmadan sorunu çözmeyeceğinizden dolayı her halükarda buzdolabı tamircisine ihtiyacınız olacaktır. Buzdolabı çok gürültülü çalışıyor olması genellikle buzdolabı buzdolabı motor arızası olduğunu belirtmektedir.

Buzdolabından Tık Tık Ses Gelmesi

Buzdolabından bazen tuhaf sesler gelebilir bu ses bazen bilindik gürültülü ses ve bazen de tık tık gibi bir anlam veremediğiniz sesler de olabilir. Buzdolabı sesli çalışıyor olması ve tık tık gibi seslerin çıkması genellikle buzdolabı kompresör arıza olduğundan kaynaklanmaktadır.

Buzdolabı motoru tık tık sesi çıkarıyor ve çalışmıyorsa buzdolabı motoru arızalı olabilir.

Buzdolabından Uğultu Sesi Gelmesi

Buzdolabının içerisinde soğutma borularının olması ve bu soğutma borularının içerisinde gaz akışının olması buzdolabından uğultu seslerinin çıkarmasına neden olur. Buzdolabı çok ses çıkarıyor ve gürültü çalışıyor olmasının nedenlerini uğultu sesine bağlıyorsanız, bu ses buzdolabının çalışma mantığını ilgilendiren normal bir ses olduğundan buna bir çözüm bulmanız oldukça zordur.

Buzdolabından aşırı yüksek ses geliyor diyorsanız lütfen sesi nereden geldiğini bulmak için yazımızı okumaya devam edin.

Buzdolabından Su Sesi Gelmesi

Buzdolabı günün 24 saati çalışan ve 8 saatte bir dinlenip içerisindeki buzu eriten son teknolojik bir sistem ile çalışır. Buzdolabından su sesi gelmesi üzerine buzdolabı çok gürültülü çalışıyor makalesini okuyorsanız o zaman buzdolabın neden su sesi geldiğini anlatmak isteriz. Buzdolabından su sesi gelmesinin nedenleri;

Buzluktaki su bir süre sonra erir ve kanal yardımı ile buzdolabı motorunun üzerinde yer alan buharlaşma kabına su girer. Buradan su sesinin gelmesi normaldir.

Eğer su sesi buzluktan damlacıklarla buzdolabının içine düşüyorsa o zaman da buzdolabının içinden su akıyor, buzdolabında su birikiyor ve buzdolabında su birikmesi sonucu buzdolabında su akabilir. Bu nedenle derhal buzdolabı tamircisi çağırmalısınız.

Buzdolabı Geceleri Çok Ses Yapıyor

Buzdolabı çok ses çıkaryor ama bu sesleri sadece gece duyuyorsanız buzdolabın aşırı değil de normal bazı seslerin geldiğini ifade edebiliriz. Gecenin sessizliği ile buzdolabından bazı değişik sesleri duyabilirsiniz. Bu sesler genellikle buzdolabı motorunun sallanıyor olması, buzdolabının bulunduğu zeminin düz olmaması ve buzdolabının üzerinde buzdolabı çalıştığı zaman sallanan bir şeylerin olmasından kaynaklanmaktadır.

Eğer buzdolabı çok gürültülü çalışıyor ve ses sadece geceleri ortaya çıkıyorsa endişelenecek ve abartılacak bir durum olduğunu düşünmüyoruz.

Buzdolabı Sallandığı için ses çıkarıyor

Buzdolabı düz bir zeminde olmalıdır. Eğer buzdolabı sallanıyor ve sallandığı için buzdolabı neden çok ses çıkarır gibi sorular ile beyaz eşya servislerini arıyorsanız sorunun çözümü için buzdolabını sabitlemeniz gerekir.

Sallanan buzdolabı çok gürültülü çalışır. Üstelik buzdolabı sallanıyorsa bu durum buzdolabı motor arızası gibi bazı önemli sorunlara da sebebiyet verebilir. İşte bu nedenle buzdolabı neden çok ses çıkarır diyorsanız lütfen ilk önce buzdolabının ayaklarını ayarlayarak buzdolabın sallanmasını önleyebilirsiniz.

Sonuç

Buzdolabı çok gürültülü çalışıyor ve buzdolabının neresinden ses gelir bilmiyorsanız sizlere bu zengin ve çözüm yollarının açıklandığı yazımızı hazırlamış olduk. Sizler de bu çözüm önerilerini dikkate alarak buzdolabından gelen yüksek sesi duyabilir ve çözümü için çalışabilirsiniz.

Eğer buzdolabından gelen sesi bulamadıysanız yorum kısmına yazarak teknisyen arkadaşlarımızdan yardım isteyebilirsiniz.

Yorum yapın