Bulaşık Makinesine Elektrik Gelmiyor

Bulaşık makinesine elektrik gelmiyor arızasını ve bu soruna ait olan çözüm önerilerini sizlere bu yazımızda anlatacağız. Bulaşık makinesine elektrik gelmiyor arızasını sebebi bulaşık makinesi fişinin yanmış olması, prizin arızalanması, parazit arızası, soketlerin yanması, kabloların yanması ve son olarak bulaşık makinesi ana kart arızası ve Ana karta bağlı olan ekran arızası olarak görülmektedir.

Bulaşık makinesine neden elektrik gelmediğini araştırmak ve teknik servis çağırmadan sebebini öğrenmek için size birkaç başlık altında çeşitli bilgiler vereceğiz. Bulaşık makinesine elektrik gelmiyor arızası burada vereceğimiz örnekler ile alakalıdır. Sizler bu sorunu elinizdeki kısıtlı imkanlar ile tamir etmeniz pek mümkün değildir. Ama her ihtimale karşı belki de bulaşık makinesinde küçük bir arıza olması ümidiyle size bulaşık makinesine neden elektrik gelmediğini açıklamak istiyorum.

Bulaşık makinesi ışıkları yanmıyor

Bulaşık makinesine elektrik gelmediğinde bulaşık makinesi ışıkları yanmaz. Buda zaten bulaşık makinesine elektriği gelmeme arızasının olduğunun göstergesidir. Eğer bulaşık makinesi ışıkları yanmıyor ise açma kapatma tuşuna ya da program değiştirme düğmesine basarak test ediniz. Bulaşık makinesi ışıkları yanmıyor arızasının sebepleri;

 • Bulaşık makinesinin fişi takılı değildir
 • bulaşık makinesinin takılı olduğu priz bozuktur
 • bulaşık makinesine gelen şartel kapalıdır
 • bulaşık makinesi kartı arızalıdır
 • Bulaşık makinesi ışıkları bozuktur

Bulaşık makinesi ekranına elektrik gelmiyor

Bulaşık makinesini elektrik gelmiyor arızası ile bulaşık makinesi ekranı açılmıyor ya da ekrana elektrik gelmiyor arızası tamamen birbirinden farklıdır. Bulaşık makinesi ekranın açılmaması elektrik ile pek ilgisinin olmamasından dolayı Sorunu bulmak için detaylı bir araştırma yapmanız gerekir.

Bulaşık makinesi çalışırken bile elektrik arızası ya da bulaşık makinesi farklı soruların meydana gelebileceğini göstermektedir. Bulaşık makinesi ekranına elektrik gelmiyor ama makine çalışıyor ise teknik servis ekibi ile anlaşılarak randevu alın.

Bulaşık makinesine neden elektrik gelmez?

Bulaşık makinesini çalıştırdığınızda makinanın ekranında ışık varsa ışığa elektrik gelmesi gerekir. Bulaşık makinesini elektrik bir yerde elektrikle ilgili bir arıza var demektir. Bu arızanın çözümü genellikle bulaşık makinesi tamircileri tarafından yapılmaktadır.

Ama bazen de bulaşık makinesinde oluşan küçük bir arızadan dolayı da bulaşık makinesine elektrik gelmeyebilir. İşte bulaşık makinesi tamircisi çağırmadan önce elektrik gelmemesi nedenlerini burada açıklamak isteriz. Bulaşık makinesine elektrik gelmemesini sebebi;

 • Bulaşık makinesi ana kart arızası
 • Bulaşık makinesi ekran arızası
 • Bulaşık makinesi parazit arızası
 • Bulaşık makinesi elektrik kablosu arızası
 • Bulaşık makinesi açma kapatma düğmesi arızası
 • Bulaşık makinesi program değiştirme düğmesi arızası
 • Bulaşık makinesi ne giden sigortaların arızalı ya da kapalı olmasından kaynaklanmaktadır.

Bulaşık makinesini elektrik gelmeme nedenleri ve arıza çözümleri

Bulaşık makinesine elektrik gelmiyor ise burada anlatacağımız sebepleri ve çözümlerini inceledikten sonra bulaşık makinesi elektrik kolaylıkla çözebilirsiniz.

Öncelikle tamir işlemine başlamadan önce elektrik çarpılmalarına karşı dikkatli olmanızı ve bulaşık makinesinin fişini çekmeden müdahale etmemenizi rica ediyoruz. bulaşık makinesi elektrik gelmeme sebepleri ve çözümleri;

Bulaşık makinesi ana kart arızası

Bulaşık makinesinin ana kartları kolaylıkla bozulabilen ürünlerdir. Ana kartları bozulduğu zaman genellikle tamir yapılabilir. Bazı bulaşık makinesi kartları tamir olmadığı takdirde sıfırı ile değiştirilmesi gerekir. Bulaşık makinesi elektrik gelmiyorsa ana karttan şüphelenebilirsiniz.

Bulaşık makinesi ekran arızası

Bulaşık makinesine elektrik gelmiyor ve ekran ışığı yanmıyor arızası bazen de bulaşık makinesinin ekran ışığı ile ilgilidir. Yani aslında bulaşık makinesine elektrik geliyor ama ekran arızalı olduğu için gelen elektriği görmüyorsunuz demektir.

Bulaşık makinesi parazit arızası

Parazit ismini daha önce duymamış olabilirsiniz. Bulaşık makinesi paraziti; Bulaşık makinesine bağlanan elektrik kablosunun makineye gitmeden önce bütün kabloların bağlandığı parçadır. Yüksek elektrik ve gelmesi halinde akımı dengelemek için kullanılır. Bulaşık makinesine elektrik gelmiyor çalışmıyor olmasının sebebi parazit olabileceğinden dolayı paraziti değiştirebilirsiniz.,

Açma kapatma düğmesi arızası

Bulaşık makinesinin açma kapatma düğmesi yani şalteri arızalıysa makineye elektrik gelmez. Böyle bir durumda şalter değişikliği yaparak bulaşık makinesi arızasını tamir edebilirsiniz.

Sonuç

Bazen makinede hiç bir sorun olmamasına rağmen yine de bulaşık makinesine elektrik gelmiyor çalışmıyor arızası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu arızayı bilginiz olmadan ve bazı arıza tespit cihazlarını kullanmadan yapamazsınız. Bu nedenle bulaşık makinesi tamircisi ile görüşerek tamir hizmeti almanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca bulaşık makinesine elektrik gelmiyor arızası için yorum kısmından soru sorabilirsiniz.

bulaşık makinesi su boşaltmıyor

Yorum yapın