Bulaşık Makinesinden Su Geliyor – Çözüm Önerileri

Bulaşık makinesinden su geliyor ve suyun makinenin neresinden geldiğini bilmiyorsanız size bu konuda birkaç çözüm önerimiz olacak. Bulaşık makinesi su akıtıyor sorunu bulaşık makinesi servisi çağırmadan da üstesinden gelinebilecek arızalardan biridir. İşte bu nedenle bulaşık makinesi su kaçırıyor ihtimali yüksek olan bulaşık makinesi parçalarını bu yazımızda paylaştık.

Beyqaz eşya servisi çağırmadan bulaşık makinesinden su geliyor arızasını kendiniz çözmek istemez misiniz? Peki bulaşık makinesinden neden su gelir ve su gelme ihtimali yüksek olan parçaları öğrenmek ister misiniz? İşte bulaşık makinesi neden su akıtır ve su gelme ihtimali çok yüksek olan yerler…

Bulaşık Makinesi Neden Su Akıtır?

Bulaşık makinesinden su geliyor ise bunun başlıca nedenleri vardır. Burada yazılan parçalara dikkat etmeniz halinde bulaşık makinesinin neresinden su geldiğini hemen anlayabileceksiniz. Bulaşık makinesi neden su akıtır işte nedenleri;

 • Bulaşık makinesi su tahliye hortumunun çatlak olması,
 • Temiz su hortumu contasından su kaçırması,
 • Bulaşık makinesi pervanelerinin çatlak, tıkanmış, kirli ve bozuk olması,
 • Bulaşık makinesi tuzluk kapağının açık olması ya da tuzluğun çatlak olması,
 • Bulaşık makinesi kapak contasından su kaçırması,
 • Kapağın etrafındaki contanın kesilmiş ve kopmuş olması,
 • Bulaşık makinesi motoru su kaçırıyor olması,
 • Bulaşık makinesi su tahliye pompası arızası ile su kaçırması,
 • Rezistansa bağlı olan plastik hortumların kopması,
 • Su giriş ventili arızası
 • Bulaşık makinesi tabanının delik olması.

Makine alt kapağından su kaçırması

Tahliye pompasının ters dönerek suyu dışarı akıtması da bulaşık makinesinin su akıtmasına neden olabilir. Bu gibi durumlar da her zaman bulaşık makinesi tamircisi çağırmanıza gerek yok ama sadece gözle görülen ve basit olan arızalar için geçerlidir. Eğer bulaşık makinesinden su geliyor, su akıtıyor, makinenin altında su birikiyor ve suyun neresinden geldiğini bulamadıysanız yetkili beyaz eşya servisleri ile görüşerek bulaşık makinesi su akıtıyor sorununa çözüm bulmanızı tavsiye ediyoruz.

Bulaşık Makinesi Su Akıtıyor

Bulaşık makinesi su kaçırıyor olması evinizde su basması ve daha birçok arıza ile karşılaşabileceğiniz önemli arızalardan biridir. Bulaşık makinesi su akıtıyor ise bu sorunu derhal çözmeli ve gerekirse yetkili kişilerden yardım istemelisiniz. Aksi taktirde mutfağınızdaki parkelerin şişmesi, bulaşık makinesi ana kart arızası ve daha bir çok arıza ile karşılaşabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Su Akıtırsa Ne Olur?

Bulaşık makinesinin su akıtması her ne kadar basit bir arıza gibi görünse de aslında çok önemli ve bir o kadar da tehlikeli sayılabilecek önemli arızalardan biridir. Bulaşık makinesinden su geliyor, su akıtıyor ve bulaşık makinesinin altında su birikiyor ise bunun olumsuz sayılabilecek bazı yönleri de vardır. Bulaşık makinesinin su akıtması tehlikeli mi ya da bulaşık makinesi su akıtırsa ne olur biliyor musunuz? Bulaşık makinesinden su geliyor ise;

Bulaşık makinesi emniyet şamandrası ıslandığı için köpük kuruyuncaya kadar makine çalışmaz. Bulaşık makinesi kendi kendine ses çıkarıyor arızasına döner.

 • Bulaşık makinesinin altından kıvılcım çıkabilir.
 • Bulaşık makinesi ana kartı arızalanabilir.
 • Bulaşık makinesinden akan suya elektrik girme riski vardır.
 • Bulaşık makinesinden akan su parkelerinizi şişirebilir.
 • Bulaşık makinesi alt kapağı ve iç taraftaki parçalar çürümeye başlar.

Bulaşık Makinesinden Neden Su Gelir?

Bulaşık makinesi su akıtıyor ise bakılacak bazı yerler var. Bu yerlere bakarak bulaşık makinesinin neden su kaçırdığını öğrenebilirsiniz. Bulaşık makinesinden su geliyor ise derhal bu sorunu çözmek için uğraşmalı ve suyun nereden geldiğini acil bir şekilde bulmalısınız. İşte bulaşık makinesinin su gelebilecek parçaları ve arıza ile çözümleri;

Bulaşık Makinesi Gider Hortumunun Delik Olması

Bulaşık makinesi gider hortumu çatlaksa makineden su gelir. Bulaşık makinesinden su geliyor ve suyun nereden geldiğini bilmiyorum diyen kişilerin büyük bir kısmı, bulaşık makinesi pis su hortumunun delik ve çatlak olduğunu fark etmişlerdir.

Çözümü: Yeni orijinal bulaşık makinesi hortumu alarak değiştirebilirsiniz.

Bulaşık makinesi temiz su hortumunun su kaçırıyor olması

Bir ucu bulaşık makinesine diğer ucu ise musluğa bağlı olan temiz su hortumu su kaçırmaya müsait olan parçalardan biridir. Özellikle yaklaşık 6 senelik bir su hortumu kullanıyorsanız hortum da şişme ve su kaçırma meydana gelebileceğinden dolayı temiz su hortumunu değiştirmeniz gerekir. Bulaşık makinesi su kaçırıyor olması temiz su hortumundan kaynaklanabilmektedir.

Çözümü: Temiz su hortumu damlatıyorsa ve hortumda şişme yoksa o zaman iki tane conta alıp iki contayı aynı anda takarak su damlamasını engelleyin. Ya da yeni bir tane hortum alarak bulaşık makinesinin su kaçırma sebeplerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Bulaşık makinesi kapı alt contasından su kaçırıyor

Bulaşık makinesi kapağının hemen altında kapak boyunda siyah bir tane conta yani kapı lastiği bulunur. Lastikte uzun süre kullanımdan sonra yıpranma, aşınma, yerinden çıkma, küçülme veya çatlamalar meydana gelebilir. Böyle bir olumsuz durumda bulaşık makinesi su kaçırır. Bulaşık makinesi su kaçırıyor ise bu kapı contasından şüphelenebilirsiniz.

Çözümü: Bulaşık makinesi kapı contası değiştirilmesi gerekir. Siz contayı takamayabilirsiniz.

Bulaşık makinesi kapı çerçevesinden su akıtıyor

Kapağın altında bulunan contanın aynısından bulaşık makinesi kapağının etrafında da vardır. Bu contanın kopması ve arızalanması ile bulaşık makinesi yıkama yaparken su kaçırır. Bulaşık makinesinden su geliyor ise kapı etrafındaki lastiği kontrol ediniz.

Çözüm: Kapının etrafındaki lastiği değiştiremezsiniz. Bulaşık makinesi servisinden yardım isteyiniz.

Bulaşık makinesi fiskiye (Pervane) çatlamış, kırılmış veya tıkanmış

Bulaşık makinesinin su akıtıyor sorununun başlıca nedenlerinden biri de fiskiye yani pervanelerin çatlamış, açılmış, içerisi pislik dolmuş ve yerinden çıkmış olmasıdır. Bulaşık makinesi pervanesi dönmüyor veya çatlamış ise bulaşık makinesi su akıtır.

İPUCU: Bulaşık makinesi pervane arızasından dolayı su kaçırıyor ise su makinenin sol tarafından gelir.

Çözüm: Alt ve üst olmak üzere 2 tane orijinal pervane alın. Alt pervaneyi yan sanayi alabilirsiniz. Yalnız üst pervaneyi mutlaka orijinal alınız.

Bulaşık makinesi tuzluk haznesinin kırık çatlak olması

Bulaşık makinesi su aldığında makinenin cepçik ve tuz haznesine girer. Tuz haznesinin kırık, çatlak veya yerinden çıkması halinde bulaşık makinesinden su akması meydana gelebilir. Bu durumda beyaz eşya tamircisi ile görüşerek bu soru gidermeniz gerekmektedir.

Çözüm: Bulaşık makinesi tuz haznesi tamir edilebilen bir parça değildir. Yerinden çıktıysa, içerisindeki tuz donduysa ve tuz haznesinin kapağı açılmıyorsa yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

Bulaşık makinesi cepçiğinden su akması

Bulaşık makinesinin yan tarafından sizin görmeyeceğiniz bir yerde cepçik vardır. Bu cepçik bazen çatlar ya da yerinden çıkar. Bu durumda bulaşık makinesi su aldığında yan taraftan çok fazla su akışı meydana gelir. Bulaşık makinesinden akan su makinenin sol tarafından akıyorsa cepçiğin çatlak olması ihtimali oldukça yüksektir.

Çözüm: Yeni bir cepçik alıp bulaşık makinesine montaj edilesi gerekir. Siz yapamazsınız. Mutlaka tamircinin yapması gerekir.

Bulaşık makinesi motor arızası / su kaçırması

Bulaşık makinesi motor arızası yaşandığından birbirinden farklı arızalar ile karşılaşmanız mümkün. Bunlardan biri de bulaşık makinesinin su kaçırması, ters dönmesi sonucu suyu makinenin dış tarafına aktarması gibi arızalar meydana gelebilir. Ayrıca bulaşık makinesi motorunda çatlamalar meydana gelmesi ile bulaşık makinesi su akıtabilir.

Çözüm: Arızalı bulaşık makinesi motor değişimi yapılması gerekir. Tamir ettirmeyiniz.

Bulaşık makinesi tahliye pompası arızası

Bulaşık makinesi tahliye pompası bazen arızalanabilir. Su tahliye pompası suyu dışarı göndermemesi halinde bulaşık makinesinde su sızması, su akıtması ve makineden su gelebilir. Bu durumda bulaşık makinesi tahliye pompası değişimi veya içinin açılıp sıkışıp sıkışmadığına bakmalısınız.

Çözüm: Bulaşık makinesi tahliye pompası değişimi yapılmalı. Bazı markaları siz de değiştirebilirsiniz.

Bulaşık makinesi rezistansının çatlak olup su kaçırması

Bildiğiniz üzere bulaşık makinesi suyu pervanelere verirken aynı zaman da su motordan, rezistanstan ve çeşitli bazı hortumlardan geçer. Bu hortumların kopmuş ve yıpranması ile bulaşık makinesinde su sızması meydana gelebilir. Ayrıca bulaşık makinesi rezistans arızası ile de karşılaşmanız halinde bulaşık makinden su geliyor sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Çözüm: Rezistans, rezistansa bağlı plastik hortumlar ve diğer ek parçaların tamamı kontrol edilmelidir. Bunu beyaz eşya servisi uzmanının yapması gerekmektedir.

Bulaşık makinesi kazanının delik olması

Bulaşık makinesi kazanının delik olması ile bulaşık makinesinde su akması, su sızdırması, su damlaması, su kaçırması ve makinenin altından su gelmesi sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Eğer bulaşık makinesinden su geliyor ve bu sorunun nedeni makinenin kazan delinmesi ise, yeni bir tane makine almayı düşünebilirsiniz. Çünkü kazan tamiri pek mümkün olmayabilir ya da tamir edilse bile su sızması meydana gelebilir.

Çözüm: Tamir ettirebilir ya da yeni bir bulaşık makinesi almanız gerekebilir

Bulaşık Makinesi Altından Su Geliyor

Bulaşık makinesinin altından su geldiğini gördüğünüzde profesyonel yardım almanız gerekebilir. Çünkü buna süt makineleri hiç taraftan da su sızdırması yapabilir. Bulaşık makinesinden su geliyor ise bu her zaman kirli su hortumu yerinden çıkmış olması ya da temiz su hortumu patlak olduğu anlamına gelmiyor.

Bulaşık makinesinin iki tarafında bulunan çok hassas olan parçaların bile yerinden çıkmış olması ya da aşırı sıcaklıktan çatlaması meydana gelmiş olabilir. Bulaşık makinesi altından su geliyor olması da Bu sorunlardan birisidir.

Bulaşık Makinesi Su Akıtıyor

Bulaşık makinesi su akıtıyor sorunu ev kullanıcılarının profesyonel yardım almadan yaptıkları bir sorun değildir. Bu arızanın meydana geliş sebebini bulmak için mutlaka iyi bir tamirci ile çalışmanız gerekebilir. Bulaşık makinesi altından su geliyor ise bulaşık makinesini ileri doğru çekerek yerinden çıkarabilir ve suyun gelme nedenlerini bulmanız gerekiyor bilir.

Bulaşık makinesi su akıtıyor olması önemli bir sorun olduğundan dolayı kendiniz dilerseniz evde birkaç yöntemi ile bulaşık makinesinin altından su geliyor sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Bulaşık makinesinden su geliyor olması çok önemli bir arıza olmasından dolayı bu sorunun üstesinden hemen gelmeli. Bundan dolayı bulaşık makinesi su akıtma sorunu nasıl giderilir, suyun nereden atıldığı nasıl bulunur ve arıza nasıl bulunur ile ilgili size bir yazı hazırladık.

Altta yer alan bulaşık makinesi su akıtma sorunu nasıl giderilir başlığını okuyup bulaşık makinesinin suyun nereden aktığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Su Akıtma Sorunu Nasıl Giderilir?

Bulaşık makinesinden akan suyu tespit edebilmen için öncelikle makineyi yerinden çıkarmanız gerekmektedir. Bulaşık makinesinin arkasına ıslak ise temiz su girişi bağlantıları ya da pis su hortumunun çatlak olma ihtimali üstüne durmalısınız.

Bulaşık makinesi su akıtıyor sorunu kapak etrafında bulunan contanın da yerinden çıkması ya da çürümüş olmasından kaynaklanan bilmektedir. Yeni bir conta alarak bulaşık makinesi su akıtma sorununu çözebilirsiniz.

Bulaşık makinesinin kapağını açtığınızda kapağın hemen altında bir tane siyah conta bulunur yani plastik bulunur. Bu çantanın sürmesi halinde bulaşık makinesinden su akabilir. Bulaşık makinesinden su akıtıyor sorunu ile teknik servise ulaşan bir çok kişinin kapı Contasının deforme olmasından kaynaklandığını görmekteyiz.

Çamaşır makinesi Fıskiyeleri yani pervaneleri arızalı ya da içerisinde pislik varsa bulaşık makinesi su akıta bilir. Bulaşık makinesi Fıskiyeleri döndüğünde içerisindeki suyu sadece bulaşıkları atar. Fiskiye deliklerin tıkalı olması ya da aralarının açık olması halinde bulaşık makinenin suyu kapıya doğru atacaktım.

Kapının gerçek olması ya da contanın deforme olması halinde bulaşık makinesi su akıtmaya başladı. Bulaşık makinesinden su geliyor olmasının nedenlerinden biri de fiskiyelerin arızalı olmasıdır. Özellikle bulaşık makinesinin sol tarafından su su akıtıyor ise mutlaka Fiskiye değişikliği yapmanız gerekmektedir.

Bulaşık makinesinden su gelme ihtimali olan bir diğer parça ise pompadır. Pompanın deforme olması, gevşemesi ya da içerisinde oluşan bazı pisliklerin suyu atamaması halinde uzun süreli içerisinde su kalması sonucu bulaşık makinesi su akıta bilir. Bulaşık makinesine su geliyor olması pompa arızasından da kaynaklanabilmektedir.

Bulaşık makinesini Isıtıcısı yani bulaşık makinesi rezistansına bağlı olan plastik hortumlarında çatlaması sonucu bulaşık makinesinden su atabilir. Bulaşık makinesinden su akıyor sorunu plastik aksamlarda kaynaklanıyor ise tamir edebilmeniz için yetkili beyaz eşya servisleri ya da yetkili teknik servislerden yardım almalısınız. Bu sorunu tamir etme ihtimaliniz bulamadığınızdan dolayı profesyonel yardım almanız gerektiğine inanıyoruz.

Burada yer alan bulaşık makinesi su akıtma nedenlerini tamamen inceleyim yapmanıza rağmen halen de bulaşık makinesinden su geliyor ise o zaman da sorunu bulaşık makinesinin iç tarafında aramalısınız. Bulaşık makinesi pompa sıkışması ya da pompanın yerinden çıkması da su akıtmasına neden olabilir.

Ayrıca bulaşık makinesinden su akması sonucu herhangi bir çözüm bulunmamanız halinde yorumlar bölümüne de yazarak online yardım bulabilirsiniz.

Yorum yapın