Bulaşık Makinesi Uzun Yıkıyor

Bulaşık makinesi yıkama süreleri sabit olduğundan dolayı seçilen program süresinin sonunda programı bitirmesi gerekir. Bulaşık makinesi çok uzun yıkıyor ve programı geç bitiriyor ise bunun başlıca bazı nedenleri vardır.

Bu yazımız da bulaşık makinesi uzun yıkıyor, geç bitiriyor, Bulaşık makinesi çok uzun yıkamasının nedenlerini burada belirttiğimiz de sizler de bulaşık makinesinin arızalı olmadığına ve aslında bu sorun için bulaşık makinesi tamircisi ve beyaz eşya servisini çağırmanıza gerek kalmadığını anlayacaksınız. Ayrıca Bulaşık makinesi sürekli çalışıyor sorunu ile çok uzun yıkıyor sorunları aynı değildir. Lütfen bunları karıştırmayalım.

Bulaşık Makinesi Neden Çok Uzun Yıkıyor?

Bulaşık makinesinde hiç bir arıza olmasa bile bazen programı geç bitirebilir. Makinenin programı bir kaç dakika hatta 30 dakikaya kadar geç bitirmesi önemli bir arıza belirtisi olmayabilir. Çünkü programın geç bitmesini sağlayacak önemli etkenler vardır.

Bulaşık makinesi neden çok uzun yıkıyor ve programı geç bitiriyor? Bunlar:

Suyun çok soğuk olması

Bulaşık makinesi uzun yıkıyor ve programı geç bitiriyor sorununun başlıca nedenlerinden biri, suyun çok soğuk olmasından kaynaklanmaktadır. Suyun çok soğuk ve buz gibi olması program süresini biraz arttıracaktır.

Çünkü 1 derece soğuk suyu ısıtmanın süresi ile oda sıcaklığında ki yani 24 derece olan bir suyu ısıtma süresi aynı olmayacaktır. Bu da haliyle bulaşık makinesinin çok uzun yıkamasına neden olacaktır.

Elektrik akımının düşük olması

Bazı bölgeler de elektrik akımı 220 olarak değil, 190 ile 205 W arası bir akım gelir. Bu düşük akım bulaşık makinesi rezistansına ve yıkama motoruna etki ettiğinden dolayı bulaşık makinesi çok uzun yıkar. Yani bulunduğunuz yer de düşük akım bir elektriğe sahipseniz bulaşık makinesi uzun yıkıyor sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Suyu geç alması

Bulaşık makinesi temiz su hortumunun tıkalı ya da musluğun bozuk olması ile makinesi suyu çok geç alır. Makine suyu geç alırsa bu da yıkama süresinin uzamasına neden olacaktır.

Su basıncının az olması

Köy, kasaba ve çok yüksek katlar da oturuyorsanız evinize gelen su basıncı düşük olabilir. Su basıncının düşük olması makinenin suyu geç almasına neden olacaktır. Bulaşık makinesi çok uzun yıkıyor sorunlarından biri de su basıncının çok düşük olmasından kaynaklanmaktadır.

Yıkama motorunun eski ve yıpranmış olması

Bulaşık makinesi motor arızası yoksa bile motorun zayıflaması ile bulaşıklar geç yıkanıp yıkama süresi uzayabilir. Bulaşık makinesi uzun yıkıyor, programı geç bitiriyor olması yıkama motorunun aşınmasına veya tıkanmasından kaynaklanmaktadır.

Rezistans ve ısı sensörü arızası

Bulaşık makinesi rezistansı suyun ısıtmaya ve bulaşıkları kurutmaya yarar. Bulaşık makinesi çok ucun yıkıyor ise bunlardan biri de bulaşık makinesi rezistans arızası ve ısı sensörü arızasıdır.

Ana kart yazılım arızası

Bulaşık makinesi çok uzun yıkıyor ise, elektronik kart arızasından da şüphelenilmesi gerekir. Ana karttın yazılım hatası vermesi üzerine bulaşık makinesi programı geç bitirir. Bu nedenle bulaşık makinesi uzun yıkıyor ise bulaşık makinesi ana kart tamiri yapılmalıdır.

Teknisyen Görüşü

Bulaşık makinesi neden uzun yıkıyor sorununun neden ve çözümlerini anlattık. Eğer çok uzun süre program bitmiyorsa bunu bir arıza olarak görebilirsiniz. Yalnız sürelerin çok az aşılması durumunda bunu bir sorun olarak görmemeniz gerekir.

Bulaşık makinesi programı geç bitiyor, uzun yıkıyor, süreyi aşıyor ve kolay, kolay bitirmiyor diyorsanız, beyaz eşya servisi çağırmadan önce bu sorunun sizin için ne kadar önemli olduğunu düşünün. Eğer ben bu şekilde kullanamam diyorsanız, bulaşık makinesi tamircisi ile ilgili markanın yetkili servisini çağırabilirsiniz.

Yorum yapın