Bulaşık Makinesi Su Almıyor – Çözüm Önerileri

Bulaşık makinesi su almıyor arızası sıklıkla görülen ve her marka bulaşık makinesinde meydana gelebilecek arızalardan biridir. Peki ortada hiçbir arıza yokken bulaşık makinesi neden su almaz, neden su çekmez ve su çekmeme nedenlerini merak ediyor musunuz?

Bulaşık makinesinde bir arıza meydana gelirse Makine kendini korumaya alır ve su almaz. Eğer bulaşık makinesi su aldıysa ve yıkama esnasında bulaşık makinesinde bir arıza meydana gelirse bu sefer de bulaşık makinesi su boşaltmıyor arızası ile karşı karşıya kalırsınız. Bulaşık makinesinin su almama nedenleri ve su almıyor ve su çekmiyor arızalarına neden olan parçayı bulmanız halinde bulaşık makinesi servisi ve en yakın bulaşık makinesi tamircisi bile çağırmadan kendiniz bile bulaşık makinesi su almıyor arızına çözüm bulmuş olacaksınız.

İşte bulaşık makinesi su almıyor arızasının neden ve çözümleri ile ilgili tüm detaylar…

Bulaşık Makinesi Neden Su Almaz?

Bulaşık makinesinin su almama nedenleri;

Bulaşık makinesi elektronik kart arızası, su giriş ventilinin bozuk olması, su boşaltma pompası arızası, emniyet şamandrasının bozuk veya yapışmış olması, emniyet köpüğünün ıslanması, prostat arızası, temiz su hortumun katlanıp tıkanması, muslukların kapalı veya bozuk olması, suların kesik olması, elektrik kablolarının kopmuş, aşınmış ve yıpranmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Bulaşık makinesi su almıyor arızasına neden olabilecek bütün detayları yukarıda anlattık. Burada ki parçaların bir tanesinde bile arıza meydana geldiyse bulaşık makinesi su almaz. Bulaşık makinesi su almama nedenlerini araştırıyorsanız burada yazılanlara itibar ederek bulaşık makinesi tamiri ve çözüm yollarını bulmalısınız.

Bulaşık Makinesinin Su Almama Nedenleri

Bulaşık makinesi su almıyor ise büyük bir arıza ile karşı karşıyasınız demektir. Su almama nedenlerini araştırırken ve bulaşık makinesi neden su almaz diyerek bulaşık makinesinin içini açmadan önce, lütfen suların kesik olup olmadığına, musluğun açık olduğuna, bulaşık makinesinin programının takı kalıp kalmadığına ve temiz su hortumunun katlanıp katlanmadığına bakınız. İşte bulaşık makinesi su almama nedenleri ve çözüm önerileri;

Bulaşık Makinesi Ana Kart Arızası

Bulaşık makinesinin bütün parçaları elektronik ana karta bağlıdır. Karşılaşacağınız birçok sorunun nedeni genellikle ana kart arızasından kaynaklanmaktadır. Bulaşık makinesi ana kart arızası ile karşılaşmanız halinde bulaşık makinesi su almaz, su çekmez ve su almama hatası ile karşılaşabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Su Ventil Arızası

Bulaşık makinesi su almıyor arızasına neden olabilecek parçalardan biri de su ventilidir. Bulaşık makinesi su ventil arızası ile karşılaşmanız halinde ventil değişimi yapılması gerekir. Su giriş ventili bozulursa: Bulaşık makinesi su almaz, su çekmez, yavaş su alır, bulaşık makinesi içine su dolmuyor arızası yaşanır ve bulaşık makinesi kendi kendine su alır.

Bulaşık Makinesi Tahliye Pompası Arızası

Bulaşık makinesinin içerisindeki su atılmadan bulaşık makinesi su almaz. Su almama arızalarından biri olarak gösterilen tahliye pompası arızası ile de karşılaşmış olabilirsiniz. İşte bu nedenler bulaşık makinesi su almıyor ve suyu neden almıyor arızası ile karşılaşan kişilerin bulaşık makinesi tahliye pompası arızası ve tamiri ile ilgilenmesi gerekir.

Bulaşık Makinesi Şamandra Arızası

Bulaşık makinesinin en altında bulunan emniyet şamandrasının bozulması ile bulaşık makinesinde su almama hatası ile karşılaşabilirsiniz. İşte bu nedenle bulaşık makinesi neden su almaz sorusu ile karşılaştığımız da, bulaşık makinesi şamandra arızası ile karşı karşıya kalma ihtimallerinin çok yüksek olduğunu hatırlatmaktayız.

Bulaşık Makinesi Prostat Arızası

Bulaşık makinesi prostatı bulaşık makinesinin içerisinde su olup olmadığını tespit eden parçalardan biridir. Yani bulaşık makinesi su almıyor ise prostat makinesinin içerisinde su gördüğünden dolayı su almıyor olabilir. İşte bu nedenle bulaşık makinesi prostat değişimi, tamiri ya da en azından prostat ile ilgili bir sorun olup olmadığını test ettirmek için bulaşık makinesi servisi ile görüşmeniz gerektiğine inanıyoruz.

Bulaşık Makinesi Hortumunun Tıkalı, Bükülmüş Kopmuş Olması

Bildiğiniz üzere bulaşık makinesine iki tane hortum bağlıdır. Bunlardan biri temiz su hortumu, bir diğeri de kirli suyun atılmasını sağlayan kirli su hortumudur. Bulaşık makinesi su hortumu arızalı, tıkalı, bükülmüş ve ya koptuysa bulaşık makinesi su almıyor hatası ile karşı karşıya kalırsınız.

Ayrıca bulaşık makinesini çok fazla ileri iterseniz de hortumlar katlanabilir. Çamaşır makinesinin aksine su almama arızası 1, 2, 3, 5, 7 ve 9 programlı bulaşık makinesinde bu sorun daha da fazla görülmektedir.

Muslukların Kapalı Ve Bozuk Olması

Bulaşık makinesi su almıyor ve suyu çekmiyor arızası ile karşılaştığınız da ilk olarak bakmanız gerekir bir yer var. O da hiç şüphesiz bulaşık makinesi temiz su hortumunun bağlı bulunduğu musluktur. Musluklar yani çeşmeler hiç açılıp kapatılmadığı için bir süre sonra kendi kendine arızalanabilir. Bu nedenle bulaşık makinesi su almıyor ve bulaşık makinesi neden su almıyor arızası için beyaz eşya servisi çağıran birçok kişi de muslukların kapalı ve bozuk olmasından dolayı bulaşık makinesinin su almadığı görmekteyiz.

Bulaşık Makinesi Elektrik Kabloların Kopuk / Bozuk Olması

Bulaşık makinesi elektrik kabloları kapının en altından geçip bulaşık makinesi düğmeleri ve ekranına gelir. Kapının çok fazla açılıp kapatılması sonucu bulaşık makinesi kapağının altında yer alan elektrik kablolarının kopması ve zedelenmesi görülebilir. Bu durum bulaşık makinesinin çalışmamasına ve hatta su almamasına neden olur. İşte bu yüzden bulaşık makinesi su almıyor arızası ile karşılaşan kişiler kapıyı tamamen sökerek bütün elektrik kablolarını tek, tek takip etmesi gerekmektedir.

Sonuç

Bulaşık makinesi su almama nedenleri, çözümleri ve olası ihtimallerin tamamını sıraladık. Siz de bulaşık makinesi su almıyor ne yapacağım diyorsanız yorum kısmına yazarak teknisyen arkadaşımdan yardım isteyebilirsiniz.

Yorum yapın