Bulaşık Makinesi Program Düğmesi Dönmüyor, Takılıyor

Bulaşık makinesi program düğmesi dönmüyor, takılıyor ya da boşa dönüyor ise bulaşık makinesini bu şekilde çalıştıramazsınız. Sorunun derhal çözülmesi ve bulaşık makinesi program düğmesi takılıyor sorununa çözüm bulunması gerekir.

Bulaşık makinesi program düğmesini çevirdiğiniz de kolaylıkla dönmesi ve hiç takılmaması gerekir. Bulaşık makinesi program seçme düğmesi takılıyor ve dönmüyor ise sorunun çözülmesi için bulaşık makinesi tamircisi ile beyaz eşya servisi çağırmadan önce size bir kaç çözüm önerisi hazırladık.

Eğer şansınız varsa ve çok önemli bir arıza yoksa, bu makaleyi okuduktan sonra bulaşık makinesi program dönmesinin dönmeme nedenini bulacak ve çözümüne de kavuşmuş olacaksınız.

Bulaşık Makinesi Program Düğmesi Neden Dönmez?

Özellikle eski yani en az 7 yıl ve üzeri bulaşık makinelerinde program düğmesinin dönmediğini, takıldığını yada zor döndüğünü görüyoruz. Sorunun nedenine baktığımız da bulaşık makinesi program düğmesinin dönmeme nedeninin, düğmenin yağlanmasından ve düğmenin etrafında çok fazla kirin olduğunu görmekteyiz.

İşte bu nedenle bulaşık makinesi program düğmesi dönmüyor, takılı veya rahat dönmüyor ise düğmeyi temizleyip yeniden denemenizi tavsiye ediyoruz.

Bulaşık Makinesi Program Düğmesinin Dönmeme Nedenleri

Bulaşık makinesinin program değiştirme dönmesi dönmüyor ve takılıyor ise aşağıda belirttiğimiz bazı nedenlerden kaynaklanmaktadır. İşte nedenler:

  • Program değiştirme düğmesinin çok kirli olması
  • Program düğmesinin iç tarafın kırık olması
  • Program düğmesinin içeri göçmüş olması
  • Düğmenin sıkışmış olması
  • Düğmenin bir yere takılıyor veya sürtüyor olması
  • Bulaşık makinesi ana kart arızası.

Burada belirtilen bütün nedenler program düğmesinin dönmemesi ile alakalıdır. Bulaşık makinesi servisini çağırmadan önce burada ki arıza belirtilerini giderirseniz, program düğmesinin takılmadan döndüğünü göreceksiniz.

Bulaşık Makinesi Program Düğmesi Takılıyor

Bulaşık makinesi program düğmesi takılıyor veya zorlanarak dönüyor ise bu sorun genellikle çevirme düğmesinin kırılması, çok kirli ve yağlı olmasından kaynaklanmaktadır. Bazen de ana karta bağlı olan düğmenin de sıkışmasından dolayı program düğmesi takılır ya da çok zor döner.

Teknisyen Önerisi

Yukarı da yazılan bütün işlemleri yaptınız ve yine de bulaşık makinesi program düğmesi dönmüyor, çok zor dönüyor, çevrilmiyor ya da takılıyor ise, sorunun çözümü için teknik servis ekibi çağırmanızı tavsiye ediyoruz. Aksi taktir de uzun bir süre boyunca çok zor dönen program düğmesini hareket ettirirseniz düğmesi bozma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Ayrıca bulaşık makinesi program düğmesi dönmüyor sorununa çözüm bulmak adına yorum kısmından da yardım alabilirsiniz.

Yorum yapın