Bulaşık makinesi Kapalıyken ses çıkarıyor

Bulaşık makinesi kapalıyken de kendi kendine çalışıyormuş gibi ses çıkarıyor olması size biraz tuhaf gelebilir. Yalnız bulaşık makinesi kapalıyken ses çıkarıyor ve çalışıyor gibi işlem yapması bulaşık makinesinin kronik arızalarından biridir.

Eğer bulaşık makinesi kendiliğinden ses çıkarıyor ve ne yapacağım diyorsanız bu yazımızda bulaşık makinesinin kendi kendine ses çıkarma nedenlerini inceleyebilir ve bulaşık makinesi tamircisine gerek kalmadan da kendiniz tamir etme yollarına gidebilirsiniz.

İPUCU: Beyaz eşya servisi ve bulaşık makinesi tamircisi çağırmadan önce buradaki bilgiler ile bulaşık makinesinin kendiliğinden ses çıkarma nedenlerini araştırıp çözüm bulabilirsiniz.

Bulaşık makinesi kapalıyken kendi kendini ses çıkarıyor

Eğer bulaşık makinenizde bir arızadan dolayı su kaçağı varsa bulaşık makinesi kapalıyken ses çıkarabilir. Bulaşık makinesinin çalışıyormuş gibi ses çıkarmasının nedeni;

Bulaşık makinesi ana kart arızası, bulaşık makinesi emniyet küpü arızası, bulaşık makinesi emniyet arızası, bulaşık makinası ana kart arızası, bulaşık makinesi hortumlarını delik olması ve daha bir çok sorundan kaynaklı olabilmektedir. Eğer bulaşık makinesi kapalıyken kendi kendine ses çıkarıyor diyorsanız bu saymış olduğumuz bütün parçaları kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bulaşık makinesi kapalıyken ses çıkarıyor olması bir kaç arızanın habercisi olabilir. Lütfen bütün parçaları teker, teker kontrol ediniz.

Bulaşık makinesi kapalıyken de çalışıyor

Bulaşık makinesi kapalıyken ses çıkarıyor ve kapalıyken çalışıyormuş gibi yapıyorsa güvenlik önemlerini almak için derhal fişi çekmeniz gerekmektedir. Çünkü bulaşık makinesi kapalıyken ses çıkarıyor ve kapalıyken çalışıyormuş gibi yapıyorsa bir emniyet zaafiyeti ile karşı karşıyasınız demektir.

Bulaşık makinesinin kendi kendine ses çıkarması size tuhaf gibi gelmiş olsa da bulaşık makinesi tamircisi çağırmadan önce derhal fişi çekmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde bulaşık makinesinde elektrik çarpması, yangın çıkması Ve daha büyük arızalar ile karşı karşıya kalmanız mümkündür.

Bulaşık makinesi neden kendi kendine ses çıkarır?

Bulaşık makinesi kapalıyken ses çıkarıyor ise burada belirtilen çözümleri uygulayıp bulaşık makinesi tamircisini çağırıp ücret vermenize gerek kalmayacaktır.

  • Normal şartlarda bulaşık makinesini çalıştırmak için makinenin başlat tuşuna basıp bulaşık makinesini çalıştırmanız gerekmektedir. Bulaşık makinesi kapalıyken de kendi kendine ses çıkarıyor o olması tamirciler için küçük ama sizin için büyük bir arızanın habercisi olabilir.
  • Öncelikle bulaşık makinesi kendiliğinden ses çıkarıyor yani kapalıyken de ses çıkarıyor ise bulaşık makinesinin altında herhangi bir su kaçağının olup olmadığını tespit edin.
  • Makineyi kendinize doğru çekip bulaşık makinesi su tahliye hortumu ve temiz su hortumunda su kaçağı olup olmadığına bakın.
  • Eğer bulaşık makinesinin arkasından su kaçağını görürseniz bulaşık makinesini yerinden Çıkartarak makinenin ıslanan yerlerini kurutarak bulaşık makinesinin kendi kendine çalışmasını önleyebilirsiniz.
  • Eğer bulaşık makinesinin su kaçağı nereden geldiğini bulamadıysanız o zaman da bulaşık makinesinin içini açıp bulaşık makinesinin emniyet köpüğünü kurutmanız gerekmektedir. Emniyet şamandrasını kurutmanız ile bulaşık makinesinin kapalıyken de kendi kendine ses çıkarıyor sorununu çözmüş olacağınız anlamına gelmektedir.
  • Yalnız su kaçağının nereden geldiğini bulamıyorsanız her ne kadar ilk yıkamada bulaşık makinesi çalışsa da bir sonraki yıkamada yeniden su kaçağı olacak ve bulaşık makinesi kapalıyken ses çıkarmaya başlayacaktır yani kapalıyken de çalışacaktır.
  • Bulaşık makinesinin kendi kendi ses çıkarıyor olmasının bir başka nedeni de bulaşık makinesi ana kart arızasıdır. Bulaşık makinesi ana kart arızası ile karşı karşıya kaldığınızda makinede tuhaf sesler duyabilir ve makine kapalıyken de ses çıkarabilir. Bunun önlemini almak için bulaşık makinesi ana kartını tamir etmeyi ya da yeni bir ana kart alarak montaj işlemini yapabilirsiniz.

Sonuç

Bulaşık makinesi kapalıyken ses çıkarıyor, kendiliğinden ses çıkarıyor, çalışıyormuş gibi ses çıkarıyor ama kapağı açınca ses kesiliyor ise buradaki bilgilerde yardım alabilirsiniz. Bulaşık makinesi kapalıyken kendi kendine ses çıkarıyor sorununa yorum kısmına yazarak da yardım isteyebilirsiniz.

Yorum yapın