Bulaşık Makinesi Kapağı Kapanmıyor

Bulaşık makinesi çalışmama nedenlerinden biri de kapının tam kapanmamasıdır. Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor ise, bulaşık makinesi çalışmaz. İşte bu nedenle kapağın tam kapanması ve kilidin devreye girmesi gerekir.

Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor, tam kapanmıyor, açık kalıyor kapı kendiliğinden düşüyor ise bulaşık makinesi kapağı kapanmadığı için makine çalışmaya başlamaz. Şayet çalışıyorsa durur. Bu makalemiz de bulaşık makinesi kapağı neden kapanmaz ve neden açık kalır ya da tam kapanmaz gibi arıza ve sorunlara değineceğiz.

Bulaşık Makinesi Kapağı Neden Kapanmaz?

Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor ise mutlaka kapağı engelleyen ya da kilitlenmemesini ve tam yerine oturmamasını sağlayan bazı nedenler vardır. Bu nedenleri bulmak ve beyaz eşya servisi ile bulaşık makinesi tamircisi ile yetkili servisleri çağırmadan önce buradaki bilgilerden bulaşık makinesi kapağının neden kapanmadığını bulabilirsiniz. İşte bulaşık makinesi kapağının kapanmama nedenleri ile çözümleri:

Kapı Kilit Arızası

Bulaşık makinesi kapağını kapattığınız da kapıdaki kilit ile makineye bağlı olan dil aynı yere denk gelmeli ve birbirine geçmesi gerekir. Dilin kilide tam anlamıyla girmemesi sonucu kilidin arızalı olduğunu düşünebiliriz. Bu durumda bulaşık makinesi kilit değişimi veya tamirini yaptırmanız gerekir.

Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor, aralık kalıyor ve tam kapanmıyor ise, kilit arızasından şüphelenebilirsiniz.

Kapı Menteşesinin Kırık Olması

Bulaşık makinesi kapı menteşesinden yamulma, kırılma ve yerinden çıkma gibi bir sorun oluşursa bulaşık makinesi kapağı kapanmaz. aralık kalır ve kapı bir tarafa doğru yamuk kalır. Böyle bir arıza da kapının kapanması ve makineye bu şekilde çalıştırmanız mümkün değildir. Bu nedenle bulaşık makinesi kapak kapanmıyor arızasının başlıca nedenlerinden biri de kapı menteşe arızasıdır.

Kapı Yayının Kopmuş Olması

Bulaşık makinesi kapağını tutan güçlü bir yay sistemi vardır. Siz kapıyı açtığınız da kapıyı yeniden havaya kalkmasını ve kapağı kapattığınız da kendi kendine düşmemesini sağlar.

Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor kendi kendine düşlüyor ve kapıyı bırakında düşüyor olmasının nedeni bulaşık makinesi kapı yayı arızasından ya da kopmasından kaynaklanmaktadır.

Üst Kapağın Yerinden Çıkması

Bulaşık makinesi kapağı üst kapak ile neredeyse birbirine değecek kadar yakındır. Bulaşık makinesi üst kapağını yanlışlıkla yerinden çıkardıysanız makine kapağı kapanmaz. Siz kapıyı kapatırken üst kapağa çarpacağından dolayı bulaşık makinesi kapağı aralık kalır.

Ayrıca bulaşık makinesinin üstüne basmanızdan dolayı da üst kapağın kırılmasına neden olmuş olabilirsiniz. Her durumda bir bulaşık makinesi servisi ya da bulaşık makinesi kapağı neden kapanmaz ve neden kapanmadığını hemen bulabilen birilerine ihtiyacınız olacak.

Kapı Conta Arızası

Bulaşık makinesi kapağını kapattığınız da kapı kenarların da kapak contası vardır. Bu conta ile kapak birbirine değer. Eğer her hangi bir nedenden dolayı contalar yerinden çıkmışsa ve kapının kapanmasını engelliyorsa contaları değiştirmeniz ya da yerine oturtmanız gerekir.

Bulaşık Makinesi Kapağı Kapanmıyor, Düşüyor, Aralık Kalıyor Ne Yapmalıyım?

Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor arızasının neden ve çözümlerini anlattık. Buradaki bilgileri hiç bir yerde bulamayacağınıza emin olabilirsiniz. Burada anlatılanları yapmanıza rağmen yine de kapak kapanmıyor, aralık kalıyor, kendiliğinden düşüyor ve kapağın neden kapanmadığını bulamadınız mı?

O halde beyaz eşya tamircisi ve yetkili servisler ile görüşerek bu soruna çözüm bulabilir veya yorum kısmına yazarak yardım isteyebilirsiniz.

Yorum yapın