Bulaşık Makinesi Çalışmıyor

Bulaşık makinesinin başlat tuşuna bastığınız da makinenin çalışması gerekir. Açma kapatma ve başlatma tuşuna basmanıza rağmen bulaşık makinesi çalışmıyor ise bulaşık makinesin de bir arıza olduğu anlamına gelmektedir. Bulaşık makinesi neden çalışmaz ve arıza nedenleri ne olabilir biliyor musunuz? Bulaşık makinesi çalışmıyor ise;

Bulaşık makinesi power açma kapatma düğmesinin bozulması, başlat tuşunun bozuk olması, pompa arızası, bulaşık makinesi ana kart arızası, emniyet şamandra köpük arızası, prostat arızası ve su giriş ventili arızasından kaynaklanmaktadır. İşte tüm detaylarıyla bulaşık makinesi neden çalışmaz ve çalışmama nedenleri ile çözümleri.

Bulaşık Makinesi Neden Çalışmaz?

Bulaşık makinesinde oluşan küçük bir hata bile bulaşık makinesinin çalışmasını engelleyebilir. Bulaşık makinesinin başlat / iptal / reset 5 sn. tuşuna basmanıza rağmen bulaşık makinesi yıkamaya başlamıyor ise yolunda gitmeyen bir arızanın meydana geldiğini düşünebilirsiniz. Bu durum karşısında hemen beyaz eşya servisi veya bu işin uzmanı olan bulaşık makinesi servisi ile görüşmenize gerek yok.

Ücretli destek almadan önce bulaşık makinesi neden çalışmaz ve çalışmama nedenlerini sıraladığımız bu yazımızı sonuna kadar okuyup bulaşık makinesi çalışmıyor sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Çalışmamasının Nedenleri Ve Çözümleri

Bulaşık makinesinde ki bütün parçalar birbirine bağlı olmasından dolayı makine de bir parça da arıza meydana geldiğinde bulaşık makinesi çalışmaz. Ayrıca bulaşık makinesi çalıştırdığınız da makinenin sırasıyla yaptığı bazı işlemler vardır. Bu işlemlerden bir tanesinde arıza meydana gelmesi ile bulaşık makinesi hata verir ve çalışmaz. Arızaya geçer ya da öylece kalır. Yani sizin anlayacağız bulaşık makinesi çalışmıyor, hata veriyor, öylece duruyor ışıkları yanıp sönüyor ya da arıza lambası yanıp sönmeye başlar.

Bulaşık makinesi çalışmamasının nedenleri ve çözümleri aşağıda belirtilmiştir. Siz de bu arıza çözümlerine bakarak bulaşık makinesi neden çalışmaz ve arıza nedenlerine ulaşabilirsiniz.

Bulaşık makinesi ana kart arızası: Bulaşık makinesi ana kartında bir arıza varsa bulaşık makinesi çalışmaz. Bu durumda kart tamirinin yapılması ya da yeni bir ana kart satın almanız gerekir.

Bulaşık makinesi başlat tuşu arızası: Bazı bulaşık makinelerinde başlat tuşunun kırılması kronik arıza olarak kayıtlara geçmektedir. Sizin de kullanmış olduğunuz bulaşık makinesinin başlat tuşu arızalı olabilir ve belki de bu nedenle bulaşık makinesi çalışmıyor hatası ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Başlat tuşunu değiştirmeniz, ana kart panosunu değiştirmeniz ya da bulaşık makinesi başlat tuşu tamiri ve bakımını yapmanız gerekmektedir.

Bulaşık makinesi prostat arızası: Bulaşık makinesi prostatı bulaşık makinesindeki suyu ölçmeye yarayan parçalardan biridir. Bulaşık makinesi yıkaması yarım kaldıysa bulaşık makinesi yeni bir programda çalışmaz. Bu nedenle bulaşık makinesi çalışmıyor arızası ile karşı karşıya kalırsınız. Bulaşık makinesinin yeniden çalışması için prostatın test edilmesi ve gerekirse yeni bir prostat satın alarak bulaşık makinesinin çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Bulaşık makinesi tahliye pompası arızası: Bulaşık makinesini çalıştırdığınız da makinesi ilk olarak tahliye pompasını çalıştırır. Eğer makinesin başlatma tuşuna basmanıza rağmen makine yıkamaya başlamıyor ise bulaşık makinesi tahliye pompası arızası ile karşı karşıya olabilirsiniz. Ayrıca tahliye pompası sıkışıklığı varsa bulaşık makinesi çalışmaz, suyu tahliye etmez ve su almaz.

Bulaşık makinesi emniyet köpüğü arızası: Bulaşık makinesi emniyet köpüğü bulaşık makinesinin en altında ki sacın hemen altında yer alır. Bulaşık makinesi su akıtıyor ise köpük havaya kalkar ve makinenin çalışmasını engeller. İşte bu nedenle bulaşık makinesi çalışmıyor arızası ile karşı karşıya kalmış olursunuz. Bulaşık makinesinden su geliyor ise öncelikle su geliş nedenlerini tamir etmeli ve sonrasında bulaşık makinesi başlamıyor arızasının çözümüne odaklanmalısınız.

Sonuç

Bulaşık makinesi çalışmıyor, yıkamaya başlamıyor, yıkamıyor, suyu boşaltmıyor ve bulaşık makinesinden hiç ses çıkmıyor ise burada yazılanları kontrol etmeniz halinde eminiz ki bulaşık makinesini çalıştırmayı başarmışsınızdır. Eğer bulaşık makinesi çalışmıyor ve sorunun nereden olduğunu bilmiyorsanız;

Lütfen yorum bölümüne yazıp teknik servis çalışanlarımızdan destek isteyiniz.

Yorum yapın