Bosch Kombi Ea Hatası

Bosch kombiler her hangi bir arıza ile karşılaştıklarında ekran da hata arıza kodunu göstererek bize kombide ki problemin ne olduğunu anlamak için ön bilgi verirler. Bosch kombi ea hatası da bu arıza türlerinden biridir. Peki Bosch kombi ea hatası nasıl giderilir, ne anlama gelir ve bu kod bir tehlike arz edip etmediğini sizlere açıklayacağız.

Ea hata kodu ile karşılaştığınız da Bosch kombi servisini çağırmadan önce kodun anlamı, arıza kodu çözümü, arıza bulmak ve nasıl tamir edeceğiniz konusunda size bilgi verecek bilgilendirici yazımızı okuyabilirsiniz.

Bosch Kombi ea Hata Kodunun Anlamı Nedir?

Bosch kombi ea hata kodunun anlamı; Kombi meydana gelen bir arıza nedeniyle ateşleme yapamaması, gaz akışının sağlanamaması (kapalı vana gibi) durumunda karşınıza çıkar. Bu sorun genellikle kombi ana kart arızası, gaz vanasının kapalı olması, gaz akışının kesik olması, Kombinin bakımsız olması, Gaz valfi arızası ve elektrot arızasından kaynaklanmaktadır.

Bosch Kombi EA Hatası Nasıl Giderilir?

Bosch kombi de ea hatası ile karşılaştığınız da Bosch yetkili servisi aramadan önce size vereceğimiz bir kaç tüyo ile Bosch kombi ea hatasının çözümünü öğrenebilir ve tamirci çağırmadan da kombi ea hatasından kurtulabilirsiniz. Öncelikle Bosch kombi ea arızası ile karşılaştığınız da;

  • Gaz vanasının açık olup olmadığına bakınız. Kapalıysa açınız.
  • Doğalgazın kesik olup olmadığını kontrol ediniz. Örnek: Ocağı yakın…
  • Bosch kombi resetleme ile kombi resetleme işlemini tamamlayın.

Eğer şansıysanız ve kombi de ea hatası yukarı anlattığımız basit şeylerden dolayı meydana geldiyse kombinin ateşleme yapmış olması gerekir. Eğer Bosch kombi ea hatası devam ediyorsa o zaman da size muhtemel arızaları belirtmek isteriz. Kombi ea hatası nedenleri;

Gaz valfi arızası: Gaz valfinde meydana gelebilecek her hangi bir durum kombinin ea hatası vermesine yol açar. Bu durumda gaz valfi ayarı, tamiri ya da ea hatasının çözümü için yeni bir gaz valfi satın almanız gerekir.

Elektrot arızası: Yanma odasında gazın yanmasını yani ateşlemesini sağlayacak elektrotlar vardır. Bu elektrotlar da meydana gelebilecek oksitlenme ve yeterli ateşlemenin sağlanamaması durumun da, Bosch kombi ea hatası verir. Bu durumda kombi bakımının yapılması gerekir.

Kombi yanması odasının bakımsız olması: Kombi bakımı yapılırken mutlaka yanması odası da sökülerek bakım yapılması gerekir. Yanma odasının bakımsız kalması ile kombi ateşleme yapamaz ve Bosch kombi ea atası verir.

Gaz akışının sağlanamaması: Gaz vanasının kapalı olması, vananın bozuk olması, sıkışmış olması ve gazın kesik olması durumunda kombi EA arızası verir.

Kombi anakart arızası: Bosch kombi ana kartı her ne kadar diğer bazı kombi mdoellerine göre sıklıkla arıza yapmasa da kombinin ea hatasını vermesi kombi ana kart arızasından da kaynaklanabilir. Bu nedenle yukarıda yazılanların tamamını kontrol ettiyseniz ve ea hatasının anlamını ve çözümünü bulamadıysanız kombi ana kart arızası olabileceğini unutmayın.

Kombi Ea Arızası Tehlikeli mi?

Kombi de meydana gelen her türlü arızanın tehlikeli bir yanı vardır. Yalnız Bosch kombi ea hatası gaz akışının sağlanamadığından kaynaklandığı için bu konuda hiç tedirgin olmanıza gerek yok. Yani Bosch kombi ea hatası tehlikeli değildir.

Sonuç

Bosch kombi ea hatası nasıl giderilir, anlamı nedir, nasıl çözülür ve çözüm yollarını detaylı anlattık. Eğer biraz bile şansınız varsa bu arızayı kombi servisi çağırmadan kendiniz yapmış olmanızı umuyoruz.

Kombi ea hatası devam ediyorsa isterseniz son bir kez Bosch servisini çağırmadan önce YORUMLAR kısmına USTAYA SORU SORUP yardım isteyebilirsiniz.

Yorum yapın