Bosch Çamaşır Makinesi E21 Hatası – Arızanın Çözümü

Bosch çamaşır makinesi E21 hatası ile karşı karşıya kalmanız halinde bu arızayı kendinizde evde tamir edebilirsiniz. Peki E21 arızası nedir? Bosch çamaşır makinesi E21 arızası; Çamaşır makinesinin suyu boşaltmadığını, su boşaltma pompasının çalışmadığını ve çamaşır makinesinin içerisinde su olduğunu gösteren arıza kodudur.

Bu hatanın çözümüne ulaşmak ve gerekirse çamaşır makinesi tamircisi çağırmadan arızayı bulmak ve çözüme ulaştırmak için makalenin devamını lütfen okuyun.

Bosch Çamaşır Makinesi E21 Hata Kodunun Anlamı Nedir?

 • Çamaşır makinesinde E21 hata kodunun anlamı;
 • Çamaşır makinesi kazan çıkış hortumuna bir cisim sıkışmış olabilir.
 • Su tahliye pompası tıkanmış olabilir.
 • Su tahliye pompası sıkışmış ya da arızalı olabilir.
 • Pis su tahliye hortumu tıkalı olabilir.
 • Elektronik kart arızalı olabilir.

Bosch Çamaşır Makinesi E 21 Arızası Nasıl Tamir Edilir?

Çamaşır makinesinde bazen çok kolay arızalar ile karşı karşıya kalırız. Bu arızalar için beyaz eşya servislerini çağırıp sorunun çözümü ve arızayı bulmak için uğraştıklarında aslında bu arızanın çok ciddi olmadığının farkına varırız. İşte Bosch çamaşır makinesi E 21 hatası da bunlardan bir tanesidir. Şimdi gelin. Bosch çamaşır makinesi E 21 hatasını tamir edelim.

 • Öncelikle Bosch çamaşır makinesi resetlemeyi biliyorsanız makinenizi resetleyin. Bu sayede E21 arızasının kurtulabilirsiniz.
 • Çamaşır makinesinin sağ alt su boşaltma kapağını açın. Suyu tamamen boşaltın. Kapağı yeniden takın. E21 hatası giderilmesi gerekir. Sorun devam ediyorsa…
 • Çamaşır makinesini fişten çekip 5 dakika bekleyin. Yeniden takıp Bosch çamaşır makinesini çalıştırın.
 • Çamaşır makinesini yeni programa alarak başlatın. Bosch çamaşır makinesi E21 hatası vermiyorsa sorun çözüldü zannetmeyin.
 • Şimdide çamaşır makinesinin beklet tuşuna basıp program düğmesini kapalı konumuna getirin.
 • Şimdide çamaşır makinesini sıkma konumuna getirerek makineyi başlatın. Makine E21 hatası vermeden suyu boşaltması gerekir.

Bosch çamaşır makinesi E21 hatasının çözümü için yukarıda anlattıklarımız işe yaramadıysa o zaman da pompa arızası, anakart arızası, prostat arızası ve kazan çıkış lastiğine bir şeylerin sıkışmış olduğu anlaşılmaktadır.

“Bosch Çamaşır Makinesi E21 Hatası – Arızanın Çözümü” üzerine 4 yorum

 1. Selamlar. Bosch yetkili servisten E21 hata kodu için geldiler. Su tahliye pompasının bozuk olduğunu söylediler. Ücretli değiştirdiler. Garantisi yok çamaşır makinesinin. Doğru mu sizce pompa mı bozuk? Bosch çamaşır makinesi E21 arızası pompa mı yani?

  Yanıtla
  • Bosch çamaşır makinesi e21 / f21 hata kodu pompa sıkışması, pompa arızası, pompaya elektrik gitmemesi, kazan dış hortumun tıkanması sonucu pompaya su gitmemesi olarak görülmektedir.
   Yetkili servisler pompa temizliği ve pompaya sıkılan cismi çıkarmakla uğraşmazlar. Böyle durumlar da orijinal pompa değişliği ile arızayı giderirler. Aslında bakarsanız en sağlıklı olan da pompa değişikliğidir.

   Yanıtla
 2. Merhaba. Bosch çamaşır makinesi hatasın çözümünü burada yapıldığı şekilde yapmama rağmen bir sonuç alamadım. Siz servise geliyor musunuz? Siz bir teknik servis çalışanı gönderseniz ya da bizi telefon ile arayıp tarif etseniz olmaz mı?

  Yanıtla
  • Merhabalar Özgür Bey.
   Bosch çamaşır makinesi E1 arızasının çözümü burada anlatıldığı gibidir. E21 Arızasını gidermek ve makineyi resetlemek için biraz hızlı olmanız gerekir. Farklı bir arızayı çözme metodunu email adresinize gönderdim. Lütfen kontrol ediniz.
   Ayrıca, biz teknik servis hizmeti vermiyoruz.
   Size en yakın yetkili Bosch servisi ya da özel beyaz eşya servislerinden yardım almanızı öneriyoruz.

   Yanıtla

Yorum yapın