Arçelik Buzdolabı E1 Hatası

Arçelik buzdolabı E1 hatası son teknoloji ile üretilen ve kapağın üzerinde büyük ekranı bulunan buzdolaplarında daha sık karşımıza çıkmaktadır. Bu arıza meydana geldiğinde buzdolabı çalışmaz ve buzluk kısmında çok fazla karlan yapmaya başlar. Yani buzdolabı soğutmayı keser.

Arçelik no frost buzdolabı E1 hatası ile karşılaşmanız halinde bu hatayı gidermek, arıza nedenini öğrenmek ve çözümünü bu yazımız da öğrenebilirsiniz. Beyaz eşya servisi çağırmadan önce burada yer alan bilgilere göz atmanız ve belki de tamir etmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Arçelik Buzdolabı E1 Hatası Nedeni

Arçelik buzdolabı E1 hatasının anlamı;

  • Buzluk kısmında yer alan Evaporatör sensörünün arızalı, kablosunun oksitlenmiş, yerinden çıkmış ve ana karta bağlanan sokette bir arızanın olduğu anlamına gelir.
  • Buzlukta yer alan rezistansın çalışmadığı ve dolayısıyla buzluğun buz tutmasından dolayı bu arıza meydana gelmektedir.
  • Buzdolabında E1 arızası meydana geldiğinde ekranda E1 yazar ve Freeze set ışığı ile dönüşümlü yanar.

Arçelik Buzdolabı No Frost E1 Hatası Nasıl Giderilir?

Arçelik buzdolabında E1 hata kodu çıktığında buzdolabı alt kısmında ki soğukluğu yavaş, yavaş keser. Az soğutmaya başlar. Sonrasından buzlukta buzlanma meydana gelir. Nofrost olan ve asla buz tutmayan buzdolabında çok fazla buz oluşmaya başlar. Peki Arçelik buzdolabı E1 hatası nasıl giderilir? İşte çözüm yolları;

Arçelik buzdolabı E1 hata kodu ile karşılaştığınız da buzlukta bulunan evaporatör sensörün bağlantılarını kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca sensörün test ölçer cihazı ile ölçelisiniz.

Sensörün sağlam çıkması halinde ana karta giden sensör bağlantılarını kontrol ediniz. Soketin ıslanması sonucu oksitlenme meydana gelmektedir.

Buzdolabı ana kart arızası yalanmış olabilir. Bu durumda yeni bir buzdolabı ana kartını satın almalı ya da elektronik kart tamiri yapan bir tamirciye baktırmalısınız.

Buzdolabın da E1 Hata Kodu Çıkıyor Ne Yapmalıyım?

Buzdolabında meydana gelen bazı arızaların tamir edilmesi için buzdolabı tamircisi ile görüşmeniz gerekmektedir. Bu arızalardan biri de Arçelik buzdolabı E1 hatasıdır. Ayrıca E0, E2, E3, E4 hataları da bu buzdolabı modellerinde çıkmaktadır. Bu arızalar için de buzdolabı servisini çağırmanız gerekmektedir. Kendiniz maalesef bir şey yapamazsınız.

Yorum yapın