Yağ Lambası Neden Yanar? Yağ İşareti Detayları

Araba da yağ lambası yanıyor ve hiç sönmüyor ise, aracınızı müsait bir yere çekmeli ve hareket etmekten kaçınmalısınız. Peki araba da yağ lambası neden yanar?

Her araba da yağ seviyesi, yağ basınç sensörü ve yağ müşürü vardır. Aracın yağı ile ilgili her hangi bir sorun oluştuğunda araçta yağ lambası yanar. Yanıp söner, devamlı yanar veya hiç sönmez. Araçta yağ işareti neden yanar biliyor musunuz?

Yağ Lambası Göstergesi Yanıyor Ne Yapmalıyım?

Araç gösterge ışıkları arasında belki de en önemli olan arıza lambalarından biri de yap lambasıdır. Yağ lambası, son derece önemli olan ve araba için hayati önem taşıyan bir uyarı sistemidir. Peki araba da yağ lambası neden yanar veya neden yanıp söner biliyor musunuz? Dilerseniz yap lambası ile ilgili detaylı bazı bilgiler verelim.

Araba da yağ lambası yanıyor ne yapmalıyım?

Araba da yağ lambası neden yanar ve yağ işareti yanıyor ne yapmalıyım diye sonra kullanıcılarımıza örnek olması hasebiyle bazı detaylar hazırladık.

 1. Öncelikle araba da yağ lambasının yandığınız gördüğünüz de aracı derhal müsait bir yere çekip motoru durdurun. (İstop edip kontağı kapatın)
 2. Kaputu açın. 10 dakika gibi bir süre bekleyin.
 3. Aracın yağ seviye çubuğu ile motorun içerisinde yağ olup olmadığını kontrol edin.
 4. Araçta yeteri kadar yağ yoksa hemen en yakın yerden aracınıza uygun yağ satın alarak motora yap ilavesi yaptırın.
 5. Araba da yeteri kadar yağ var yani yağ eksik değil ama halen araçta yağ lambası yanıyor mu?
 6. O zaman aracı hiç çalıştırmadan çekici çağırarak derhal teknik servise götürünüz. Çünkü araba da yağ pompa arızası veya yağ müşürü arızası var demektir. Yağ pompası arızalı ile arabayı asla çalıştırmamalısınız. Aksi taktirde blok kilitlenmesi ve motor da aşırı şekilde aşınmalar meydana gelir.

Yağ Lambasının Yanma Nedenleri

Araba da yağ lambası yanıyor ise bunun bir kaç önemli nedeni vardır. Peki araç yağ lambası neden yanar biliyor musunuz? İşte bazı nedenler;

 • Araba da yağ yoktur.
 • Araba da motor yağı eksikliği.
 • Motor yağının aşırı kirli olması.
 • Yağ pompasının bozuk olması.
 • Yağ müşürünün bozuk olması.
 • Araç göstergesinde bulunan yağ işareti yani yağ lambası gösteri ışığının bozuk olması.

Yağ Lambası İle İlgili Bazı Sorular

Bizler arıza lambaları ve araç arızaları konusunda uzman olan yetenekli bir ekibe sahibiz. Bunu çok iyi bilen ziyaretçilerimiz de gerek telefon açarak gerekse yorum kısmından bize ulaşık araba da yap lambası neden yanar şeklinde çeşitli sorular yöneltirler.

İşte araba da yağ lambası neden yanar ve yağ işaretinin yanması nedenleri ile ilgili bazı sık sorulan sorular…

 1. Yağ İşareti Nedir?

  Özellikle arabalar da yağ seviyesini ölçen ve motorun düzgün bir şekilde yağlanıp yağlanmadığını sürücüye haber bir arıza lambasıdır.

 2. Yağ Lambası Neden Geç Söner?

  Arabayı çalıştırdığınız da yağ pompası yağı motor bloklarına gönderir. Yapın çok kirli olması veya yağ müşüründe bir arıza maydana gelmesi ile yap lambası geç söner. Bu durumda yap müşürünü değiştirmeniz veya yağ bakımını yaptırmanız doğru olacaktır.

 3. Yağ Lambası Neden Sönmez?

  Araçta yağ lambası neden yanar veya neden sönmez? Motor yağının çok eski olması, eksik olması, yağ müşürünün bozuk olması veya yap pompasının eksik olmasından kaynaklanmaktadır.

 4. Yağ Lambası Neden Yanıp Söner?

  Yağ lambası yanıp sönüyor ise, yağ müşürü arızası, yağ pompası arızası veya yağın kirli olmasından kaynaklanmaktadır.

Yorum yapın