Akü Lambası Neden Yanar? Akü İşareti Arızası

Araba da akü lambası yanıyor, yanıp sönüyor veya yanmıyor ise, Akü veya araçta şarj sistemi ile ilgili bir sorunun olduğunu göstermektedir. Peki akü lambası neden yapar veya Akü işareti yanıyor ise ne yapmalı?

Araçta akü lambası yanıyor ise; Aracınız da araç şarj merkezinde, Akü kablolarında, akü şarj problemi veya arcın elektrik bağlantısında bir sorun olduğu gösterilmektedir. Akü lambası yanıyor, yanmıyor, yanıp sönüyor, sönmüyor veya akü lambası neden yanar şimdi gelin hep birlikte inceleyelim.

Akü Lambası Neden Yanıp Sönüyor?

Akü lambası; Araçta üretilen elektriğin aküde toplanması veya üretilen elektriğin harcanan elektrikten az olması ile akü lambası yanar. Bu durum genellikle eski ya da en azından 10 yılını tamamlamış araçlar da daha fazla görülmektedir. Peki akü lambası neden yanar ya da neden yanıp söner biliyor musunuz?

Bildiğiniz üzere aracınız da her hangi bir hata oluştuğunda bunu arıza lambaları, arıza kodları ve göstergeler ile haber veren bir sisteme sahiptir. Bunlardan biri de akü lambasının yanmasıdır. Arabanın kontağını açtığınız da birçok gösterge ışıkları ile birlikte araçta akü ışığı da yanar. Marşa bastıktan hemen sonra akü ışığının sönmesi gerekiyor. Eğer araba çalışmasına rağmen akü lambası yani akü işareti sönmüyor ise, araba da akü ya da marj arızası var demektir.

Akü İşareti Yanmıyor Ama Araba Çalışıyor

Araba da akü işareti yani akü lambası yanmıyor ama araba çalışıyor ise; Araç gösterge ışıklarında bir sorun olduğunu düşünebiliriz. Eğer kontağı açtığınız da bütün ışıklar yanıyor ama akü lambası yanmıyor araba çalışıyor ise akü lambasında bir sorun var demektir. Elektrikçiye giderek akü lambası neden yanmaz şeklinde sorular yöneltebilirsiniz.

Akü Lambası Sönmüyor

Arabayı çalıştırdıktan sonra akü lambasının sönmesi gerekmektedir. Araba çalışıyor ama akü lambası sönmüyor ise aracın bir yerinde bir arıza var demektir. Akü lambası neden yanmaz veya akü lambası sönmüyor arızasının muhtemel arıza nedenleri ise şu şekildedir;

  • Arabanın şarj dinamosunda sorun olabilir.
  • Aküye bağlı artı ve eksi elektrik kablolarından kopmalar olabilir.
  • Aracın aküsünde bir arıza olabilir.
  • Akü sertleşip bozulduğu için şarj almıyor olabilir.
  • Şarj dinamosunun motor kömürleri bitmiş veya azalmış olabilir.
  • Şarj dinamosu elektrik üretmiyor olabilir.

Akü Lambası Yanıyor Ne Yapmalıyım?

Özellikle eski model araç kullananlar akü lambası yanıyor ne yapmalıyım şekilde bize onlarca soru yöneltirler. Özellikle kış aylarında akü arızaları daha sık görüldüğünden dolayı akü lambası neden yanar şekilde bir çok kişi yöneltir. Sizinde arabanın akü işareti yanıyor ve ne yapmalıyım diyorsanız burada yazılan adımları dikkatli bir şekilde uygulayınız. Peki araba da hiç bir sorun yokken akü lambası neden yanar sizce?

  1. Seyir halindeyken araba da akü lambasının yandığını fark ettiyseniz, derhal müsait yani güvenli bir yere park edin ve aşağıdaki adımları bir, bir uygulayın. İşte akü lambası yandığında yapacağınız bazı öneriler;
  2. Aracın ön kaputunu açarak kutup başlarının aküye bağlı olup olmadığını kontrol ediniz. kutup başları bağlı ise kablolar da oksitlenme olup olmadığına bakınız. Oksitlenme var ise, akü kutup başlarına kaynar su dökünüz. Akü lambasının sönmesi gerekiyor. Akü lambası yanıyor sönmüyor ise diğer akü lambası söndürme metoduna geçiniz.
  3. Akü lambasının yanma nedenini bulmanız gerekiyor. Eğer araba da giderken araçta akü lambası yanıyor sönmüyor ise, bir müddet sonra akü tamamen boşalacaktır İşte bu yüzden akü lambasının neden yandığını ve sönmediğini bulup tamir etmeniz gerekmektedir.

Akü Lambası İle İlgili Soru Sor

Akü lambası yanıyor, yanmıyor, yanıp sönüyor, gaza basında yanıyor ve akü lambası neden yanar sorununu detaylar sormak isteyenler, bizlere yorum kısmından ulaşabilirler.

Siz de araba da akü lambası neden yanar diyorsanız sorularınızı ustalarımıza sorabilirsiniz.

Yorum yapın