Abs Işığı Neden Yanar? Abs Lambası Yanma Nedenleri

Abs ışığı neden yanar? Aracın fren sisteminde veya abs fren müşürlerinde bir arızanın oluştuğunda abs fren lambası yanar. Abs uyarı ışığı yandığında araçta abs sistemi devre dışı kalmış ya da bir sorun olduğu anlamına gelmektedir.

Tekerleklere bağlı olan abs sisteminin arızalanması veya abs fren müşürlerinin bozulması abs lambası yanma nedenleri arasında gösterilmektedir. Araçta uyarı ışığının yanması aracın hangi sisteminde arıza olduğunu belirtir diyorsanız, ayrıntıları ile abs uyarı yazımızı okuyabilirsiniz. İşte tüm detaylarıyla abs ışığının yanma nedenleri…

Abs Lambası Neden Yanar?

Arabanın fren sisteminde bir arıza meydana gelmesi ile abs ışığı yanar. Sarı veya turuncu renginde yanan abs ışığını çok dikkate almalısınız. Peki araba da abs lambası neden yanar ve hangi haller de abs ışığı yanar beraber inceleyelim. Abs ışığı neden yanar biliyor musunuz? İşte abs ışığının yanma nedenleri;

  1. Aracın ABS beyninde bir hasar meydana gelmiş olabilir.
  2. Araç fren hidrolik yapı azalmış olabilir.
  3. Tekerleklere bağlı olan abs fren müşürlerinden biri veya tamamı arızalı olabilir.
  4. Abs kabloları kopmuş veya deforme olmuş olabilir.
  5. Abs beynine bağlı olan abs valfinde bir arıza meydana gelmiş olabilir.

Yukarıda ki liste de abs lambasının yanma nedenlerini anlattık. Sizler bu arızayı yapamayacağınızdan dolayı, mutlaka iyi bir araç mekanik ustasına gitmeniz gerekmektedir.

Araçta Abs Işığı Yanıyor Ne Yapmalıyım?

Abs lambası yanma nedenleri

Araçta abs ışığı yanıyor ise, arabanızı müsait bir yer de durdurarak ön kontrol yapabilirsiniz. Abs beynine bağlı olan kablo grupları her tekerlekte bulunur. Kabloların çıkması abs lambası yanma nedenleri arasında gösterilir. Tekerleğin iç göbeğinde bulunur. Direksiyonu tam sağ ve tam sol yaparak abs soketlerinin yerinden çıkıp çıkmadığını tekerleklere bakarak kontrole edebilirsiniz.

Görünür de her hangi bir kablo kopukluğunun olmaması ile en yakın araba mekanik tamircisine gitmeniz gerekmektedir. Araba da abs ışığının yanması çok tehlikelidir. Araç göstergesinde abs ışığının yandığını gördüğünüz de aracınızı durdurmalı ve hareket etmemelisiniz.

Abs Lambası Nasıl Söndürülür?

Yanan abs lambasını söndürmek için sorunu gidermeniz gerekiyor. Öncelikle Abs ışığı neden yanar ve yanma nedenlerini düşünerek sorunu bulmalısınız. Aksi taktirde abs lambasını söndürememelisiniz.

Aracı kontrol ettiğiniz de abs lambası yanma nedenleri ile ilgili hiç bir arızanın olduğunu göremiyorsanız ve hiç bir sorun yokken araba da abs ışığı neden yanar diye sitem ediyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda arıza tespiti ve araç arıza lambalarını söndürmek için kullanılan cihaz ile abs ışığını söndürmeniz mümkün.

Abs Işığı İle İlgili Uzman Görüşünü

Araçta abs ışığı yanıyor olması önemli bir sorunun habercisi olabilir. Araç abs ışığı neden yanar şeklinde bize soru soranlara buradaki bilgileri aktarıyoruz. Tamir sonrasında Abs lambası yanma nedenleri arasında söylemiş olduğumuz bilgiler çıkmaktadır.

Araba da abs ışığının yanıyor olması arızası ve anlamını daha detaylı öğrenmek için bize yorumlardan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın