Sigma Klima Arıza Kodları

borç ödeme

SİGMA PAC SERİSİ ARIZA KODLARI

E0

Drenaj Pompası Arızası

Drenaj Pompası

Drenaj Pompası 2 saat su tahliye etmez ise arıza görünür. Pompanın bobin uçlarında 1 kΩ direnç ölçünüz. Direnç ölçemiyorsanız pompayı değiştiriniz.

E1

Kompresör Yüksek Basınç Koruması

Yüksek Basınç Switch

3sn. Yüksek basınç Switch 3 sn. yüksek basınç algılarsa kompresör ve D.Ü. Fanı durur. İ.Ü. ve 4 yollu vana durmaz. Yüksek basınç nedenlerini gideriniz. (İ.Ü.-D.Ü. Serpantinleri kirli, fan motorları arızalı, aşırı soğutkan dolumu, filtreler aşırı kirli vb.) Arızalı yüksek basınç switch kontrol için Ohmmetre ile ölçüm yapınız. Açık veya kapalı devre göstermelidir. Sürekli açık veya kapalı ise arızalıdır.  4,15 Mpa- 41,5 Bar- 610 PSI koruma başlar 3,15 Mpa- 31,5 Bar- 463 PSI koruma sona erer

E2

İç Ünite Buzlanma Arızası

İ.Ü. Serpantin Sensörü

Soğutma ve Nem Alma modunda, İ.Ü. Serpantin sensörü 2 °C’den aşağı sıcaklık algıladığında arızaya girer. Kompresör ve D.Ü. Fanı durur. Serpantin Sensörü 10 °C ve üstü sıcaklığı algıladığında buzlanma koruması sona erer. Kompresör durduktan en az 3 dakika sonra devreye girer. Soğutkan eksiği, düşük termostat değerinde çalıştırma, tıkalı serpantin.

E3

Kompresör Alçak Basınç Koruması

Alçak Basınç Switch

Kompresör çalıştıktan 3 dakika sonra 30 sn. boyunca düşük basınç algıladığında arızaya geçer. 30 dakikada 2 defa düşük basınç algılarsa kompresör ve D.Ü. Fanı durur. Düşük basınç nedenlerini gideriniz. (Soğutkan kaçağı, v.b.) Arızalı alçak basınç switch kontrol için Ohmmetre ile ölçüm yapınız. Açık veya kapalı devre göstermelidir. Sürekli açık veya kapalı ise arızalıdır.  0,227 Mpa- 2,27 Bar- 33,7 PSI koruma sona erer. 0,079 Mpa- 0,79 Bar- 11,6 PSI koruma başlar.

E4

Kompresör Yüksek Sıcaklık Koruması

Basma Borusu Sensörü

Klima çalışırken basma borusu sensörü 30 sn. boyunca 130 °C ve daha fazla sıcaklık algıladığında D.Ü.’yi durdurur. Bu durum 3 kez algıladığında İ.Ü. ve D.Ü. komple durur. Basma Borusu Sensörü 90 °C ve daha düşük sıcaklık algıladığında D.Ü. Tekrar çalışmaya başlayacaktır. Kompresör durduktan en az 3 dakika sonra devreye girer.

E5

Kompresörün Aşırı Yük Koruması

Kompresör

Sistemsel problem ve kompresörün termostat yapmadan sürekli çalışması sonucu kompresör mekaniksel ve elektriksel arızalar olabilir. Kompresörün elektriksel sargılarındaki sıcaklığı artar ve aynı zamanda yüzey sıcaklıkları yükselir. Kompresör yüzey sıcaklığı 95 °C geçerse koruma geçer. Kompresör yüzey sıcaklığı 80°C altına düştüğünde kompresör tekrar devreye girer. Kompresör durduktan en az 3 dakika sonra devreye girer. Serpantinleri kirli, fan motorları arızalı, aşırı soğutkan dolumu, filtreler aşırı kirli v.b.)

E7

İletişim Arızası

İletişim hattı. (N2 terminalindeki kablolar)

D.Ü., İ.Ü.’den 30 sn. boyunca bilgi alamadığında arıza verir. D.Ü. Kompresör ve fan motoru durur. Isıtma modunda 4 yollu vananın enerjisi kompresör durduktan 2 sonra kesilir (basınç dengeleme). N-2 terminali kontrol edilmelidir. Kopukluk, gevşeklik olabilir. Kopuk veya gevşeklik yok ise D.Ü. Elektronik kartı arızalıdır. İ.Ü., D.Ü.’den 30 sn. boyunca bilgi alamaz ise İ.Ü. tamamen durur. N-2 terminali kontrol edilmelidir. Kopukluk, gevşeklik olabilir. Kopuk veya gevşeklik yok ise İ.Ü. Elektronik kartı arızalıdır.

E8

İ.Ü. Fan-Fan Motoru Koruması

İ.Ü. Fan-Fan Motoru

İ.Ü. Fan motoru 3 sn. çalışmaz ise D.Ü.’de kompresör ve fan motoru duracaktır. İ.Ü. Fan-Fan Motorunu kontrol ediniz.

E9

Drenaj Şamandıra Swici

Su seviyesi fazla olur ve 8 sn. boyunca su seviyesi yüksekliği algınırsa bu arızayı verir. Soğutma ve Nem Alma modunda sistem durur. 1 dakika bekledikten sonra arızaya geçer. Isıtma modunda ise D.Ü.’de kompresör ve fan motoru durur. Fan modunda ise sistem çalışır.

F0

İ.Ü. Hava Emiş Sensörü Arızası

İ.Ü. PCB ve Hava Emiş Sensörü

Elektronik Kart mikro işlemcisi 5 sn. boyunca açık veya kısa devre görürse, cihaz termostat sıcaklığını 24  °C sabitler ve arıza kodu verir, led lambalar arıza türüne göre yanıp, söner. Arıza giderildikten veya cihaz elektrik besleme hattı OFF-ON yapıldıktan sonra cihaz çalışır. Sensörü kontrol ediniz. Ommetre ile 25 °C’de 5 kΩ olmalıdır. Sensör arızalı ise İ.Ü. hava Emiş Sensörünü, Sensör arızalı değil ise İ.Ü. Elektronik Kartını değiştiriniz

F1

İ.Ü. Serpantin Sensörü Arızası

İ.Ü. PCB ve Serpantin Sensörü

Elektronik Kart mikro işlemcisi 5 sn. boyunca açık veya kısa devre görürse, arıza kodu verir, led lambalar arıza türüne göre yanıp, söner. Cihaz soğutma-nem alma ve ısıtma modunda durur, korumaya geçer. Arıza giderildikten veya cihaz elektrik besleme hattı OFF-ON yapıldıktan sonra cihaz çalışır. Sensörü kontrol ediniz. Ohmmetre ile 25 °C’de 5 kΩ olmalıdır. Sensör arızalı ise İ.Ü. Serpantin Sensörünü, Sensör arızalı değil ise D.Ü. Elektronik Kartını değiştiriniz.

F2

D.Ü. Serpantin Sıcaklık Sensörü

D.Ü. PCB ve Serpantin Sıcaklık Sensörü

D.Ü. Elektronik Kart mikro işlemcisi 5 sn. boyunca açık veya kısa devre görürse, arıza kodu verir, led lambalar arıza türüne göre yanıp, söner. Cihaz soğutma-nem alma ve ısıtma modunda durur, korumaya geçer. Arıza giderildikten veya cihaz elektrik besleme hattı OFF-ON yapıldıktan sonra cihaz çalışır. Sensörü kontrol ediniz. Ohmmetre ile 25 °C’de 5 kΩ olmalıdır. Sensör arızalı ise D.Ü. Serpantin Sensörünü, Sensör arızalı değil ise D.Ü. Elektronik Kartını değiştiriniz.

F3

D.Ü. Dış Hava Sıcaklık Sensörü

D.Ü. PCB ve Dış Hava Sıcaklık Sensörü

D.Ü. Elektronik Kart mikro işlemcisi 5 sn. boyunca açık veya kısa devre görürse, arıza kodu verir, led lambalar arıza türüne göre yanıp, söner. Cihaz soğutma-nem alma ve ısıtma modunda durur, korumaya geçer. Arıza giderildikten veya cihaz elektrik besleme hattı OFF-ON yapıldıktan sonra cihaz çalışır. Sensörü kontrol ediniz. Ohmmetre ile 25 °C’de 5 kΩ olmalıdır. Sensör arızalı ise D.Ü. Dış Hava Sıcaklık Sensörünü, Sensör arızalı değil ise D.Ü. Elektronik Kartını değiştiriniz.

F4

D.Ü. Basma Borusu Sıcaklık Sensörü

D.Ü. Basma Borusu Sıcaklık Sensörü

D.Ü. Elektronik Kart mikro işlemcisi 5 sn. boyunca açık veya kısa devre görürse, arıza kodu verir, led lambalar arıza türüne göre yanıp, söner. Cihaz soğutma-nem alma ve ısıtma modunda durur, korumaya geçer. Arıza giderildikten veya cihaz elektrik besleme hattı OFF-ON yapıldıktan sonra cihaz çalışır. Sensörü kontrol ediniz. Ommetre ile 25 °C’de 5 kΩ olmalıdır. Sensör arızalı ise D.Ü. Basma Borusu Sıcaklık Sensörünü, Sensör arızalı değil ise D.Ü. Elektronik Kartını değiştiriniz.

F5

Kablolu Kumanda Üzerindeki Hava Emiş Sensörü Arızası

İ.Ü. PCB ve Kablolu Kumanda Hava Emiş Sensörü

Elektronik Kart mikro işlemcisi 5 sn. boyunca açık veya kısa devre görürse, cihaz termostat sıcaklığını 24  °C sabitler ve arıza kodu verir, led lambalar arıza türüne göre yanıp, söner. Arıza giderildikten veya cihaz elektrik besleme hattı OFF-ON yapıldıktan sonra cihaz çalışır. Sensörü kontrol ediniz. Ommetre ile 25 °C’de 5 kΩ olmalıdır. Sensör arızalı ise Kablolu Kumanda Hava Emiş Sensörünü, Sensör arızalı değil ise İ.Ü. Elektronik Kartını değiştiriniz.

3

SİGMA PAC SERİSİ ARIZA KODLARI

SGM24CMB VE SGM48CTB KASET TİPİ KLİMA ARIZA KODLARI

LED LAMBA Arıza Durumu

LED Lambanın Yanıp Sönme Durumu

Sorunun Tanımı

Sarı Led (Timer Ledi)

Sıcaklık Sensörü Arızası

1 kez İ.Ü. Hava Emiş Sensörü 2 kez İ.Ü. Serpantin Sensörü 3 kez D.Ü. Kondanser Sensörü 4 kez D.Ü. Dış Hava Sensörü 5 kez D.Ü. Basma Borusu Sıcaklık Sensörü

Yeşil Led (Kompresör Ledi)

Kompresör ve Defrost çalışmasında

2 kez Defrost çalışması 3 kez Yüksek Basınç Switch Koruması 4 kez Alçak Basınç Switch Koruması 5 kez Aşırı Yük Koruması 6 kez Basma Borusu Sıcaklık Koruması

Kırmızı Led

İ.Ü.’de Hata Olduğunda flash yapar

2 kez Şamandıra Switch koruması 3 kez İ.Ü. Buzlanma koruması 4 kez Yüksek Basınç Koruması

İç Ünite Arıza Kodları

A1 Arıza Kodu: İç Pcb Arızası
A5 Arıza Kodu: Yüksek Basınç Kontrolü Veya Donmaya Karşı Koruyucu
A6 Arıza Kodu: Fan Motoru Arızası
C4 Arıza Kodu: Arızalı Isı Değiştiricisi Sıcaklık Sensörü
C9 Arıza Kodu: Arızalı Emme Havası Sıcaklık Sensörü

Dış Ünite Arıza Kodları

Ea Arıza Kodu: Soğutma-Isıtma Geçiş Hatası
E1 Arıza Kodu: Devre Şeması Arızası
E5 Arıza Kodu: Ol Başlatıldı
E6 Arıza Kodu: Arızalı Kompresör Başlatması
E7 Arıza Kodu: Dc Fan Motoru Arızası
F3 Arıza Kodu: Yüksek Sıcaklık Boşaltma Borusu Kontrolü
F6 Arıza Kodu: Yüksek Basınç Kontrolü (Soğutmada)
H0 Arıza Kodu: Sensör Arızası
H6 Arıza Kodu: Arızalı Konum Saptama Sensöründen Dolayı Çalışmanın Durdurulması
H8 Arıza Kodu: Ct Anormalliği
H9 Arıza Kodu: Arızalı Emme Havası Sıcaklık Sensörü
J3 Arıza Kodu: Arızalı Boşaltma Borusu Sıcaklık Sensörü
J6 Arıza Kodu: Arızalı Isı Değiştiricisi Sıcaklık Sensörü
L3 Arıza Kodu: Elektrikli Parça Sıcaklığı Arızası
L4 Arıza Kodu: Dönüştürücü Devresi Soğutucusunda Yüksek Sıcaklık
L5 Arıza Kodu: Çıkış Aşırı Akımı
P4 Arıza Kodu: Arızalı Dönüştürücü Devresi Soğutucusu Sıcaklık Sensörü

[Toplam:1    Ortalama:5/5]